Рослини потрапили до наших акваріумів не простим шляхом. До того, як стати хатніми, вони росли в водах Південної та Південно-Східної Азії, а також в Африці та Америці. Деякі прийшли до нас навіть з водоймищ Австралії. Для того, щоб це стало можливим, активно працювали цілі загони натуралістів. Пошуком цікавих гідрофітів для акваріумів присвятили життя вчені-біологи з різних країн. Деякі види одомашнити так і не вдалося, деякі – чудово адаптувалися, а інші – можуть рости тільки за певних умов.
Загальний досвід культивування рослин в акваріумі дозволяє сформулювати кілька принципів, дотримання яких у більшості випадків забезпечує успіх. Але, на жаль, досі не всі ставляться до вирощування в акваріумі живих рослин з повагою.
Зазвичай в акваріумах, як і на підвіконнях або у зимових садках, культивують тропічні рослини. Це легко пояснити: ніхто не хоче бачити опале листя протягом кількох місяців. До того ж, рослини нашого клімату потребують зимового відпочинку, якого немає можливості влаштувати в акваріумі.
Рослини є автотрофними організмами. Це означає, що вони споживають неорганічні сполуки, синтезуючи з них органічні для будови свого тіла. Вони не є конкурентами акваріумних риб та інших мешканців стосовно харчування, натомість самі можуть бути їжею для них.
Харчування рослин – процес складний. Для результативного живлення їм потрібно декілька факторів:
- Вуглекислий газ;
- Кисень;
- Світло;
- Макро- та мікроелементи;
- Вода.
Поживними речовинами для рослин є мінерали, солі, тощо. В цілому їх поділяють за кількістю споживання на мікро та макро елементи. Окремо виділяють залізо – потреба в ньому рослин дуже велика. Розвиток водної флори без цих елементів не є можливим.
В штучних умовах рослини швидко починають відчувати нестачу живлення. Справа в тому, що ці речовини можуть утворювати нерозчинні сполуки, що є для рослини недосяжними. Тому важливо періодично поповнювати їх запас в обмеженому просторі акваріума.
В акваріумі більшість гідрохімічних процесів відбувається так само, як у природному водоймищі. Якщо, звичайно, акваріум грамотно запущено і він вже живе своїм життям. Але у дечому необхідно допомагати.
Рослини також мають виділення – ви можете бачити це по воді у вазі, де стоять квіти на зріз. Ці виділення є отруйними для рослин і риб, вони не підлягають споживанню. В природних умовах так чи інакше навіть у дрібніших затоках або джерельцях вода оновлюється за рахунок дощів або підземних ключів. В акваріумі оновлення відбувається штучно, за рахунок підміни води.
Про харчове залізо та каркасні акваріуми
Аби поповнити в акваріумі запаси заліза, деякі акваріумісти вдаються до такого методу: підвішують біля розпилювача фільтра на нитці маленький гвіздок, якого попередньо було знежирено. Але набагато краще купити хімію для акваріума: мікро- або макро- комплекс та додавати його у воду у рекомендованій кількості.
А от каркасні акваріуми не мають проблем із залізом. Сталевий каркас є постійним джерелом іонів заліза в акваріумній воді. Ось чому рослини так гарно ростуть у цих застарілих акваріумних динозаврах. Вони живляться від них залізом!
Вуглець – основа рослинності
Якщо узяти рослину, висушити її та дослідити, ми побачимо, що вона складається переважно з вуглецю. Акваріумна рослинність засвоює вуглець та гідрокарбонати під дією світла. Чим інтенсивніше освітлення – тим більше вуглецю здатні засвоїти рослини. І тим більше лужних сполук з’являється у воді.
Постачальниками вуглецю є в акваріумі рибки, безхребетні та бактерії.
Температура для зелені
Градус тепла грає в акваріумі велику роль для рослин. Чим вище температура, тим жвавіше протікають процеси засвоєння вуглецю. Отже, освітлення теж має бути потужним. Також потрібно поповнювати запаси вуглецю.
Коли ви збираєтеся підняти температуру в акваріумі, не забувайте про те, що вона – лише один з параметрів біобалансу. Підвищувати температуру, не підсилюючи освітлення та не додаючи вуглецю – означає порушити гармонію, і першими від цього постраждають гідрофіти, оскільки їхній зв’язок з оточуючим середовищем і залежність від нього більша, ніж в тварин.
Ознаки дефіциту поживних речовин
Окрім температури та світла, а також вуглецю, рослини потребують ще мінеральних речовин. Якщо їх бракує, рослина не зможе розвиватися гармонійно. Існує два шляхи досягнення гармонії:
- Все униз – знижувати температуру або інші параметри до того, поки вони не прийдуть до гармонії і не зможуть доповнювати один одного у повному обсязі; при цьому життєдіяльність рослин уповільнюється, їхня роль в біологічній системі акваріума зменшується; нарешті, вони можуть просто вмерти, а акваріум – захворіти. Але деякі неперебірливі гідрофіти можливо культивувати і у такий спосіб;
- Додавати те, чого бракує: зовнішній вигляд рослин може підказати досвідченому оку, чого саме бракує акваріумі. Додайте це – і ви перейдете на новий рівень.
Кожен вид рослинності реагує на брак якоїсь речовини на свій лад. Але є деякі спільні симптоми:
- Припинення росту: гідрофіти ростуть повільно, але якщо протягом кількох тижнів немає жодного нового листка – це не нормально;
- Рослини можуть квітнути, але ніколи не квітнуть: низька температура, мало світла, багато нітратів; частіше підмінюйте воду;
- Дірки у листі, подрібнення листків, пожовтіння тощо – не вистачає кисню, вуглецю або якоїсь поживної речовини. Більш детально потрібно вивчати питання або отримати консультацію фахівців.
Тож, головне – це гармонія, а не надлишок. Якщо почати додавати добрива, але при цьому не підвищити рівень освітлення, вони підуть скоріш на шкоду, ніж на користь.

Надлишок акваріумних добрив в акваріумі шкідливий
Правильне світло
Грамотно облаштоване освітлення – один з необхідних чинників росту рослин. Має значення довжина світлового дня, потужність джерела випромінювання, а також спектр освітлення.
Світло важливе протягом усього життя акваріума, у тому числі – під час запуску. Неправильно думати, що світло потрібно вмикати лише після того, як акваріум повністю облаштовано. Лампи повинні світити принаймні від часу посадки рослин. Але світловий день та потужність освітлення рекомендовано на цьому етапі скоротити, оскільки нерозвинена коренева система саджанців не здатна забезпечити стільки поживних речовин, скільки обумовлює наявне світло.
Є кілька правил, що бажано дотримуватися при культивуванні рослин:
- Світло – лише частина гармонійного цілого, що має назву “умови культивування”, і воно має бути пропорційне іншим умовам;
- Коли рослина лише укорінюється, не треба підвищувати температуру або потужність світла – це створить завелике навантаження на саджанець, і він може виснажитися, замість вкоренитися; давати саджанцю завдання потрібно поступово. Вперше інтенсивність освітлення передивляються, коли будуть наявні перші ознаки росту – молоді листки;
- Режим освітлення для рослини має як найбільше нагадувати природний;
- Важливо приділити увагу спектру освітлення. На початковому етапі важливо перед усім стимулювати вегетацію, отже – додайте червоного;
- Рослини біля бокових стінок завжди недоотримують світло; потурбуйтеся про додаткову підсвітку з торців, аби вони не відставали у рості.
На етапі запуску лампи працюють 4-6 годин на добу, краще із однією перервою у 2 години. Забезпечувати це особисто досить важко, але сьогодні є світильники з програмованими таймерами. Вмикати лампи на повну потужність рекомендовано не раніше, ніж вода в акваріумі стане прозорою, а рослини почнуть помітно рости. Тобто, через 2-3 місяці від старту. Відразу потрібно встановити джерело світло таким чином, аби доступ до нього був гарантований усім саджанцям.
У природних умовах напрямок опромінення змінюється протягом дня. В акваріумі цього досягти майже не можливо, хіба що ви самотужки повертатимете лампу. Але спеціалізовані акваріумі лампи зазвичай вмонтовані у кришку, отже, світло світитиме тільки з одного боку постійно. Тобто, кому його багато – буде багато завжди, а кому мало – буде замало завжди. Тому рослини світлолюбні корисно розташовувати ближче до центра, а тіньовитривалі – по боках.
Довгостеблові рослини, що стеляться по поверхні води, можуть затіняти інших. Не варто вибирати для акваріума рослину, яка набагато перевищує його можливості, завелика у дорослому стані.
Рослини постійно конкурують із водоростями за поживні речовини. Якщо світла багато, а усього іншого – не дуже, водорості розмножуватимуться швидше за рослини, оскільки вони можуть вдовольнятися меншим. Водорості ростуть набагато швидше: деякі види можуть подвоїти масу за одну годину. Не дозволяйте їм брати верх над рослинами: домагайтеся гармонійного дозування світла, вуглецю, кисню та поживних речовин.
Якщо раптом ви усвідомили, що освітлювали рослини не зовсім правильно, і вирішили це змінити – добре. Але не очікуйте на швидку реакцію з боку рослин. Гідрофіти адаптуються до режиму освітлення раз і назавжди. Гідно оцінити ваші нововведення зможуть лише ті листки, що виросли на рослинах за нових умов. Якщо ви постійно експериментуватимете з освітленням, рослинам буде важко призвичаїться до змін. Вони почнуть хворіти та гинути.
Більше світла – це означає “краще”
Світловий день у тропіках рідко триває більше 12 годин. Отже, сприймати світло щодоби 14 годин, наприклад, рослини не здатні. Це стане для них стресом, і замість пожвавлення росту ви отримаєте занепад. Змиріться з тим, що в рослин – власний темп життя. Вам не вдасться змусити їх рости так швидко, як це показують на відео прискореної зйомки.
Навпаки, іноді рослини бажають відпочинку. Якщо акваріум залишити без світла на добу або дві – їм нічого не буде. Але якщо рослина квітне або збирається, краще не обмежувати її в освітленні. Квіти забирають в рослини багато сил, отже, їх потрібно відновлювати.
Не дозволяйте квітнути слабким рослинам. Краще обірвати квітконос, ніж втратити усю рослину. Часто буває так, що рослина квітне не від того, що їй добре живеться, а навпаки – з відчаю, якщо так можна виразитися про траву. В дуже поганих умовах життя рослина викидає квітконос, вкладає в нього останні сили та гине разом із ним. Якщо в вас починає квітнути маленький саджанець, в якого ледь кілька листків, і ті з дірочками, замисліться над переглядом режиму в акваріумі і – обірвіть квітконос.

Рослини можливо посадити у замасковані горщики
Трохи про грунт
Шар грунту в акваріумі зазвичай коливається у межах від 3 до 8 см. Найкраще мати грунт з чистого гравію по 5 або 10 мм у фракції. Добре брати однорідний грунт. Розташовувати місцями дрібний та крупний грунт небажано.
Якщо ви обрали для акваріума рослини, корені яких не потребують багато кисню: криптокорину, німфею, гігрофілу, то для них можна узяти пісок. А якщо інші рослини бажають рости на гравію, то анаєробів можливо посадити у горщики, які зарити у грунт.
Рослини в акваріумі дають великий простір для фантазії та випробувань. Водночас, вони потребують ніжності та обережності. Можна було б сказати, що вирощування рослин – це жіноче завдання. Але в акваріумах це цікаво для всіх без винятку.
Якщо ви – фанат рослин, для вас у сучасній акваріумістиці є багато можливостей. Змінюючи режим освітлення, постачання кисню та вуглецю, ви можете прикрашати акваріум новими формами рослинного життя, створюючи композиції, що зачаровують.
Ви можете імітувати ландшафт конкретного куточка тропіків, чи поєднувати рослини з різних континентів. Головне, аби вони мали приблизно однакові темпи життя та потреби у головних чинниках росту. Рибки внесуть у композицію пожвавлення.
Відразу оберіть, хто для вас важливіший: риби чи рослини, адже догодити всім ураз важко. Звичайно, природа на це здатна, але вона має у своєму розпорядженні великі об’єми. Вирощування рослин у воді – своєрідне захоплення, яке поступово набуває популярності в Україні.