Нарешті ви встановили акваріум. Закладка грунта у ньому – ваш наступний крок. Не варто ставитися до нього зневажливо: якісне виконання цього завдання стане важливою складовою успіху у майбутньому, оскільки грунт є стовпом біологічної рівноваги. Не тільки життя рослин, а опосередковано і доля рибок залежатиме від того, наскільки зосереджено ви опрацювали тему грунта.
Якщо ви не збираєтеся приділяти багато уваги рослинам, тобто, створювати «голандський акваріум», естетичні можливості грунту також рекомендується врахувати. Тим, хто віддає перевагу штучним рослинам, або таким, що відрізняються особливою невибагливістю, доцільно обрати гравій або мармурову крихту, або інший суто декоративний грунт, що є у продажу.
Важливо купувати грунт саме у спеціалізованих магазинах: він продається очищеним, обробленим і знезараженим. Сьогодні грунти випускають багато компаній – виробників продукції для потреб акваріумістики як українського, так і закордонного походження. Обираючи грунт, необхідно виходити з плану майбутнього облаштування акваріуму.
Звичайно, найбільшу увагу грунту треба приділити тоді, коли планується вирощування живих тропічних рослин у великій кількості і видовому розмаїтті, тобто – створення травника.

Важливі питання облаштування травника

Питання перше – фракція

Грунт має бути окатаним, без гострих кутів та сколів, аби корені рослин на травмувалися. Він не повинен бути занадто дрібним: такий грунт зльожується, в ньому порушується процес біологічної фільтрації, накопичуються анаеробні бактерії.
Ідеальний грунт повинен:

  1. Дихати: достатньо крупна фракція забезпечує проникнення води між частками грунту, що перешкоджає застою та закисленню;
  2. Мати поживну цінність: хоча вирощувати рослини в акваріумі без застосування добрив неможливо, певну надію слід покладати і на грунт. Природній комплекс поживних речовин замінити комплексами штучними можливо так само, я материнське молоко – молочною сумішшю: начебто добре, але деякі невловимі відмінності існують, і саме вони іноді мають вирішальний вплив;
  3. Бути безпечним: не виділяти у воду токсичних речовин, барвників; не містити спор хвороботворних мікроорганізмів та грибів.

Оптимальний розмір фракції для вдалого вкорінення і швидкого росту рослин коливається в межах від 1 до 3-х міліметрів. Дрібніший грунт швидко ущільнюється, рослини страждають від гіпоксії; в грунті проходять гнійні процеси, оселяються колонії анаеробних бактерій; у воду починає виділятися згубний для усього живого сірководень.
Від розміру фракції залежить і товщина шару грунту: вони зворотньо пропорційні. Грунт крупної фракції, в якому можлива інтенсивна циркуляція кисню, може мати товстий шар, аж до 10-15 см – для рослин з потужною кореневою системою. Такі рослини в природних умовах часто виходять понад поверхню води, викидають гарні, екзотичні і пахущі квітконоси. Вони підходять для вирощування в акваріумах більше 150 літрів, глибше 60 см. Якщо акваріум менший, товщина грунту може бути не такою великою: 5-8 см. У маленькому акваріумі з невибагливими рослинами можливо мати від 3 см навіть дрібного грунту.
Тобто, обираючи грунт, потрібно вже знати, які гідрофіти у ньому ростимуть.
Добираємо грунт для акваріума. Закладка грунта
Бажано, або часточки грунту мали приблизно рівні розміри – так буде легше зорієнтуватися в організації догляду за акваріумом.
Частки грунту не повинні мати гострих кутів, тобто – він має бути добре окатаний. У грунті, що складається з загострених кам’янців, рослини не житимуть. До того ж, неякісний грунт ущільнюється з часом, до нього перестає проникати вода, а отже – кисень. Аеробні бактерії, які відповідають за переробку амонію, що утворюється з органічних решток та екскрементів риб, у нітрати, не зможуть виконувати свою функцію у такому грунті. Біологічна рівновага стане недосяжною. В акваріумі почнеться зараження водоростями.
У той час грунт правильний, крупнофракційний, добре вентилюється. У ньому оселяються колонії корисних аеробних мікроорганізмів, що виконують функцію біологічної фільтрації там, де вона мало доступна для акваріумного обладнання – під шаром грунту. Таким чином вони створюють умови для розвитку кореневої системи вищіх рослин, а ті, у свою чергу, переробляють і засвоюють усі органічні рештки, створюючи в акваріумі врівноважену біологічну систему.
zagruzhennoe

Підживлення

Підживлення повинно робитися відразу при заповненні акваріуму грунтом. Це забезпечить правильний ріст рослинам на перший час, поки встановиться рівновага і вони почнуть харчуватися власне за рахунок акваріуму. Деякі аматори не застосовують підживлення при запуску, сподіваючись, що колонії бактерій, що зрештою утворяться, спродукують і поживні речовини. Теоретично, так і має бути. Але процес є досить повільний і не завжди завершується передбачувано. Іноді, коли грунт надто прожарений, бактерії заселяють його повільно, і рослини можуть загинути раніше, ніж діждуться з них зиску. Тому краще трохи підживити грунт. На ринку є багато відповідних товарів.
Добрива варто закладати глибоко. Саме нижній шар грунту має містити запас органіки. Важливо, аби там могла циркулювати вода. Тоді там виникнуть колонії корисних бактерій і почнеться справжнє життя. Аби це забезпечити, верхній шар грунту можна насипати трохи більшою фракцією: аби кисень проникав до самого низу, а корені рослин не зустрічали перешкод заглибленню.

Бактерії

Бактерії є вагомою часткою біосистеми у акваріумі, їхній внесок у забезпечення стабільності і життєздатності акваріума важко переоцінити.
Рослини харчуються переважно неорганічними речовинами, і саме бактерії утворюють їх, переробляючи органіку. Мікроорганізми здатні здійснювати перетворення шкідливих і небезпечних для мешканців акваріума хімічних сполук, що утворюються в наслідок їхньої життєдіяльності, у сполуки корисні, що засвоюються рослинами.
Є кілька категорій бактерій:

  1. Корисні: сприяють очищенню акваріума від продуктів розкладу органіки, що містять аміак. Деякі бактерії перетворюють аміак на нітріти, згодом інші – нітріти на нітрати, що всмоктються коренями рослин. Акваріум, де добре налагоджено нітрітний цикл, має прозору воду, гарний вигляд і здорових мешканців.
  2. Сапрофіти: харчуються органікою – рештками корму, опалим листям, детрітом. Все це вони переробляють у неорганічні сполуки, якими також харчуються рослини.
  3. Патогенні мікроорганізми – погані і небажані.

Поживна цінність грунту

Грунт має бути поживним, незалежно від того, що ви плануєте і будете використовувати добрива. Поживна підложка закладається біля дна, а зверху неї – нейтральний шар: гравій, пісок, тощо. Товщина поживного шару може досягати 7-8 см. Його потрібно маскувати нейтральним грунтом, по-перше, з декоративною метою; по-друге – аби він не розмивався і не створював муті біля дна.
Важливо грамотно обрати поживний субстрат для акваріума, виходячи з планів по видовому складу майбутньої флори. Субстрати бувають різні. Інформація про їхній склад, спосіб застосування та інші важливі параметри має бути вказана на упаковці.
Корисно додавати у поживний шар торф: це злегка підкислює грунт, робить його більш активним. Оптимальна рН реакція грунту в межах 6-6,5.

Рослини

Більшість рослин отримує живлення з грунту, отже, їхні вимоги потрібно враховувати ще до початку запуску акваріума. Рослини, що плавають поверхнею води або у товщі, обираються потім виходячи з того, наскільки створене акваріумне середовище відповідає їхнім потребам.

Редокс потенціал

У грунті постійно відбуваються хімічні реакції окислення та відновлення, тобто – засвоєння та продукування кисню. Очікувана швидкість окислювально-відновлювальних реакцій носить назву редокс-потенціалу грунту.
Задля забезпечення неперервності та достатньої інтенсивності хімічних процесів у грунті повинна відбуватися постійна циркуляція води. Якщо вода рухається надто швидко, вона виносить поживні речовини назовні, перешкоджає оформленню колоній корисних бактерій, обкрадає рослини. Для правильного налаштування руху води у грунт закладають термокабель: таким чином створюються потоки води вгору-вниз.
Термокабель налаштовують на кілька градусів вище за температуру води. Але влітку, коли дуже спекотно, його доведеться відключати. Це – важкий період у житті акваріума. В інший час активна циркуляція пожвавлює кругообіг хімічних сполук в грунті, сприяє активному росту рослин, а отже – гарному самопочуттю рибок.

Які грунти не варто використовувати в акваріумі, тим більше – у голандському

Для акваріума не підходять грунти:

  1. Фарбовані (яскраво жовті, червоні, зелені): вони можуть бути, і зазвичай є токсичними; такі грунти непридатні не тільки для вирощування рослин, але можуть й складати небезпеку для риб.
  2. Скляний грунт. Він має виключно декоративну функцію. Для рослин, навіть самих невибагливих, він не придатний. Навіть в якості поверхневого нейтрального шару.
  3. Грунт з лісу, квітника та інше: може бути заражений патогенними мікроорганізмами. Має великий редокс-потенціал, настільки могутній, що у малому об’ємі акваріму відбудеться біологічна катастрофа, так само, як при освітленні сонячним промінням.

Купуйте готові грунти виробництва Blue Barbus

Багаторічний досвід в акваріумістиці дозволяє компанії «Blue Barbus» продукувати дійсно якісні і абсолютно безпечні грунти у великому ассортименті. Ми пропонуємо такі грунти:

  1. Базальтова та мармурова крихта;
  2. Пісок кварцевий різних фракцій;
  3. Галька натуральна, окатиш.

Це є грунти нейтральні. Для вирощування великих і примхливих рослин під них потрібно закладати поживний шар та добрива. Їх ми не виготовляємо, але в нас є кілька мінеральних комплексів для додавання у воду, з якої рослини також мають змогу засвоювати добрива.
Додавання у воду рідких добрив не замінить грунтового підживлення. Ми сподіваємося, що згодом нам також вдасться налагодити лінії виробництва поживного підгрунття та грунтових добрив.
Аквариумный грунт