Раніше ми вже вели мову про грунт: складну біологічну систему у загальній біосистемі акваріума. Такий собі Ватікан у Римі. Тепер поговоримо докладно про догляд за грунтом.

Чистка грунту необхідна. Як чистити грунт в акваріумі?

Перший привід замислитися про те, що акваріумний грунт потребує чищення, це замутнення води. Вода в акваріумі повинна бути абсолютно прозорою. Виняток складають новонароджені акваріуми – ті, що ще не пройшли запуск і не відбулися як окремий організм: на етапі становлення системи бактерії заселяють акваріум, але вони ще не дійшли рівноваги між собою та своїм середовищем, з часом це минеться.  Але в зрілому акваріумі замутнення води має викликати занепокоєння у власника. Якщо у воді з’являються муть та дисперговані частки, або почалося цвітіння води – грунт необхідно чистити.

Звичайно, допомогти у тому випадку, коли кількість бруду помірна, може механічний фільтр. Якщо він вже є і працює, а сміття лишається, то можливі наступні варіанти:

  • Фільтр підібраний неправильно – він заслабий;
  • Фільтр потребує чистки;
  • Заборні отвори фільтра надто високо, і він не засмоктує бруд зі споду.

Отже, прочистіть фільтр і почекайте ще тиждень: можливо, ситуація поліпшиться. Якщо ні – замисліться про те, щоб купити нове обладнання, та зменшити щоденну порцію кормів, особливо, якщо замутнення води має молочний відтінок – це   свідчить про розмноження бактерій, що харчуються рештками корму.

04

Якщо вода цвіте, тільки чисткою фільтра не обійдеться. Потрібно просифонити грунт, аби знищити у ньому зелені водорості та їхні зародки – саме їхня присутність надає воді зеленого кольору.

Сифонимо грунт

Сифон для акваріума – просте обладнання, що є у продажу у будь-якій зоологічній крамниці. Виглядає як шланг з циліндром. Діаметр шлангу розрахований на те, аби всмоктувати воду разом з брудом. Циліндр працює як насос, що ви змушуєте до дії власною силою руки.

Незважаючи на простоту конструкції, сифон робить акваріуму величезну послугу – очищує грунт ніжно, аби корисні бактерії у ньому зберегти, а мул та бруд видалити, мул та бруд – це риб’ячі екскременти, надлишки корму, опалі листя рослин тощо. Добре те, що працюючи сифоном, ми не порушуємо структуру грунту, не пошкоджуємо коренів рослин, а також збагачуємо поверхневий шар киснем.

Користуватися сифоном потрібно не дуже часто, лише тоді, коли ви бачите мул, що підіймається зі споду кожного разу, як рибка пропливає повз нього або риє грунт. Певна частина сміття потрібна акваріуму для підживлення рослин та бактерій, як це відбувається у природі. Але тут, у малому просторі, де риб багато, а усього іншого – замало, система не може врівноважити сама себе і потребує догляду.

img84

Як визначити, коли грунт потрібно сифонити?

Акваріум – складна біологічна система. Не варто позбавляти її самостійності та хапатися за сифон одразу, як є вільний час. Спершу потрібно визначити, чи діійсно бруду забагато. Для цього трошки поворушіть грунт в акваріумі, легенько, не риючи – якщо відразу спливли і закрутилися часточки бурого кольору або бульбашки – час ще не настав. Заспокойтеся та просто дивіться на рибок – вони для цього існують у вашій оселі. Але якщо після дотику до грунту відразу побігли догори бульбашки, та знялася ціла хмаринка бруду – треба починати.

aquarium-relocation-siphon

Процедура

Сифонити грунт потрібно, тримаючи однією рукою грушку, а іншою – клапан або “стакан” – забірник сифона. Стаканом потрібно спершу поводити над поверхнею грунту на висоті 1-2 см, аби зібрати легкий бруд. Якщо ви відразу намагатиметеся вичистити усе, то легкі частки здіймуться угору, рибам буде важко дихати. До того, згодом вони знову сядуть на грунт.

Потім поводити стаканом по грунту, торкаючись його – так ви зберете великі і важкі часточки бруду.

Далі – повтикати стакан у грунт та прокачати: таким чином ви примусите воду увійти у поверхневий шар грунту а аерувати його. Не треба розривати грунт сифоном.

Втикання сифону у грунт доречне, якщо він має крупну фракцію – тоді дійсно, частки бруду провалюються між камінцями. Але якщо грунт дрібний – пісок тощо, цієї проблеми немає: все, що проходить крізь нього, асимілюється бактеріями.

Працюємо на упередження

Іноді грунт настільки брудний, що починає закисати. У такому разі акваріуму потрібне генеральне прибирання. Або навіть грунт доведеться міняти. Справа в тому, що корисні бактерії, що живуть у акваріумі та переробляють органічні рештки, у дуже брудному грунті жити не можуть. Вони вмирають від нестачі кисню, а замість них поселяються шкідливі штами, що продукують сірководень. Сірководень отруює риб. Не варто доводите до цього.

Про майбутній догляд за грунтом варто замислитися тоді, як ви тільки вкладаєте його в  акваріум. Якщо ви купили грунт в магазині – промийте кілька разів водою та після цього засипайте. Промивання допоможе позбутися пилу, який завжди є у пакеті, а в акваріумі стане перешкодою для вентиляції грунту та спровокує майбутнє закисання. Грунт, набраний де-інде, треба обов’язково кип’ятити, а ще краще – просто не брати: там можуть бути спори таких монстрів, що знищать згодом усе живе. Виняток становить галька – її брати можна, але не допускати наявності в ній сторонніх домішок та все-таки прокип’ятити.

Якщо ви обрали, обробили та заклали грунт правильно, це позбавить вас великих проблем у майбутньому. Сифонити його потрібно не часто, або взагалі можливо доручити його очищення фільтру. Міняти колись доведеться – все  старішає, і акваріум не позбавлений цієї якості живих істот, але це буде років через 10.

Шар грунту в акваріумі може бути від 3 до 8 см. Цього досить для того, аби рослини могли вкоренитися та рости у ньому. Важливо стежити, аби зарості рослин  та велика кількість декорацій не заважали проведенню гігієнічних заходів.

Бажано, аби грунт мав ухил до передньої стінки: так його простіше спостерігати та доглядати.

Зелені водорості – привід прибрати акваріум

Якщо грунт позеленів – це водорості. Вони розвиваються тоді, коли грунт злежався, або спочатку був надто дрібний, або ви його просто не промили від пилу. Тоді грунт не вентилюється, він стає непроникним для води, в ньому немає кисню, не можуть жити корисні бактерії та порушено переробку органіки. Це сприяє розвитку водоростей, які також харчуються органікою, але при цьому можуть жити у грунті без кисню. Вони вкривають зеленою плівкою грунт, і це означає необхідність терміново провести генеральне прибирання.

image052

Генеральне прибирання потребує багато часу, отже, не сподівайтеся зробити його нашвидкоруч:

  • Зберіть частину води – половину або більше і злийте у ємніть, що слугуватиме готелем для акваріумних мешканців на час прибирання;
  • Евакуюйте населення, викопайте та киньте у тимчасовий акваріум рослини;
  • Виберіть грунт, промийте його окропом або прокип’ятіть 5-15 хвилин;
  • Розсипте на папері та дайте висохнути;
  • Можна повернути грунт у акварум. Але генеральне прибирання – фактично новий запуск. Риб садити не можна, аж поки система не запрацює на повну потужність. У цьому допоможе “стара” вода, в якій вже є потрібні бактерії. Риб та інших мешканців можливо запустити в акваріум, коли вода у ньому знову стане прозорою.

Регулярний догляд

Сифонити грунт потрібно час від часу для попердження проблем, але на захоплюватися цим процесом. Як вже зазначалося вище, чистка грунту проводиться за наявності ознак забруднення.  Під час чистки разом з брудом ви видалите з акваріума частину води та замінити на нову. Підміна води – це певний стресс, і деякі риби до нього надто чутливі. Ви маєте дотримуватися логічних пропорцій та не допускати видалення з акваріума води більше, ніж можете долити, тобто, в кращому випадку це може бути чверть.

rK1beACTYxs

Вода зливається у додаткову ємність впродовж прибирання.

Перевага сифону полягає у можливості почати і завершити прибирання. Тобто, він це робить швидко. Стакан досить широкий, бруд не забиває його отвору. Так само як і шланг. До того ж відносно великий діаметр не допускає засмоктування великих важких часток – мушель, камінців, що не підлягають видаленню з акваріума.

Прибирання триває, доки вода у циліндрі не стане прозорою. Або не настане критична межа кількості видаленої води: тоді прибирання прийдеться повторити під час чергової підміни. Але  й те, що було зроблено, матиме результат, і напевне дозволить протриматися до наступного разу. Між процедурами має пройти принаймні один тиждень.

Важливо придивлятися, аби дрібні рибки не потрапили у сифон. Коли в акваріумі є мальки, чистка грунту не проводиться. Якщо ви очікуєте на поповнення, але вам нема куди відсадити рибку-матусю, краще подбати про чистоту перед нерестом: ікра може загинути у брудній воді, і мальки також. Навіть ті, кого не поїдять сусіди.

Якщо ви не маєте бажання працювати самостійно, ви можете скористатися нашими послугами.