Серед усих стилей оформлення акваріумів стабільно популярним та найстарішим за правом вважають стиль “Екватор”. За кольоровою гамою це – один з найбільш спокійних стилей; витримавши випробування часом, він утвердився в акваріумістиці як класичний. Інша назва – “акваріум тропічних лісів”.
Особливість “Екватора” у тому, що тут використовуються лише натуральні кольори, які є найсприятливішими для зорового сприйняття людиною. Саме тому “Екватор” настільки популярний серед стилей оформлення акваріумів.
Де застосувати стиль оформлення “Екватор”?
Якщо вести мову про приміщення, в якому гармонійно виглядатиме акваріум у стилі “Екватор”, то це здебільшого інтер’єр у класичних стилях. Але гарний акваріум принципово прикрашає будь-яку кімнату чи залу, навіть якщо по стилях вони далеко не збігаються. Головне – розташувати його так, аби він кидався в очі з усіх точок зору. Найкраще – у центрі приміщення, навпроти дивану, крісла або письмового стола.
Перш за все потрібно пам’ятати, що акваріум тропічних лісів повинен бути легким для сприйняття і створювати легкість у настрої. Його можна розташувати навіть у вітальні або спальні – такий він мирний. А ось там, де життя б’є фонтаном, усі кудись поспішають та ворушаться, такий акваріум буде не при своєму місці.

“Екватор”
Акваріум у стилі “Екватор” з живими рослинами
Якщо ви маєте бажання створити акваріум в стилі оформлення “Екватор” з використанням живих рослин, то зверніть увагу на деякі нюанси. Наприклад, перш ніж добирати риб, поцікавтеся, чи не їдять вони рослини. Якщо рослини будуть обгризані, це не додасть акваріуму краси.
Зазвичай у якості мешканців для акваріума “Екватор” з живими рослинам добирають дрібних харацинових та інших рибок, що не шкодять рослинам. Іноді комбінують живі рослини зі штучними: якщо хочеться якість певний вид рослин, а умови для нього принципово не підходять.
“Голландський акваріум” як різновид “Екватора”
Про “Голландський акваріум” ми ще поговоримо окремо, адже про нього є що обсудити. Але він також відноситься до “Екваторів”.
“Голландський акваріум” – це підводний садок. Тут головними діючими особами є живі рослини, що заповнюють акваріум своєю пишнотою. Акваріумні рибки тут великої ролі не грають. Їх не багато, вони не кидаються в вічі, а лише покращують своїм рухливим блиском споглядання рослин.
Акваріум-садок – важке завдання для акваріуміста. Створити його та утримувати на декоративному рівні до снаги лише справжньому фахівцю та невтомному любителю акваріумістики. До того ж, обладнання, освітлення, та рідкісні садженці – задоволення не з дешевих.
Як скласти композицію для стиля оформлення акваріума “Екватор”?
Добирати акваріумні декорації та майбутнє населення акваріума для того чи іншого стиля оформлення варто не лише відштовхуючись від естетичних міркувань, але перш за все спиратися на знання біологічних закономірностей.
Є загальні принципи роботи з акваріумною композицією, є певний перелік традиційних та футуристичних стилей оформлення акваріума. В кожному з них є свої родзинки, та свої обов’язкові атрибути, які, власне, і зумовлюють його належність до певного стилю.
Що у цьому сенсі можливо зауважити стосовно “Екватора”?
По-перше, потрібно зрозуміти, чим “Екватор” відрізняється від “Голландського” акваріума. В обох них присутні густі хащі підводних рослин, що імітують ландшафт тропічної водойми. Але для оформлення “голландського” акваріума вимоги більш жорсткі, ніж для “тропічного лісу”:
- Форма ємності: для “голландського” акваріума вона обов’язково є низьким, але довгим прямокутником;
- Рослини: мають бути наявні гідрофіти різної конституції, як кущові, довгостеблові, дрібно та великолистові;
- Розташування рослин: дотримуватися канонів зонування простору;
- Рибки: мінімум, маленькі, зазвичай одного виду;
- Обладнання: приховане, дуже потужне.
“Голландський” акваріум утримувати дуже важко. Це – завдання для справжнього профі.
“Екватор” дає значно більше свободи в усьому, починаючи з форми і завершуючи різноманітним начинням. Тут можуть рости розеткові рослини, рослини з жорстким листям. Якщо ви маєте таке бажання, можливо взагалі перенести акцент на рибок. Ось чому акваріумісти обирають частіше “Екватор” – бо його легше пристосувати під власне бачення краси.
Акваріум для стиля оформлення акваріумів “Екватор”
Купити акваріум для стиля оформлення “Екватор” не важко, адже в цьому плані акваріуміст не має жодних обмежень. Найкращій варіант – класична ємність прямокутної форми або панорама з невеликим подовженням. Підійде і кутовий акваріум, але він повинен бути достатньо просторим, аби створити перспективу з рослин, тобто висадити їх у кілька рядків відповідно до розміру. Гарний варіант – акваріум “дельта”, де площа дна більша, ніж поверхні.
Об’єм не має великого значення. Але, звичайно, чим більший літраж, тим більше в вас буде можливостей для творчості.
Обладнання для акваріума в стилі “Екватор”
Акваріумне обладнання грає “на екваторі” велику роль. Перш за все потрібно подбати про освітлення. Перевагу віддати краще штучному світлу, тривалість дня – 10-12 годин стабільно протягом року.
Лампи для світильника підбирають індивідуально, виходячи з декоративних якостей, бажаного ефекту та фінансових можливостей. Лампу зазвичай встановлюють біля задньої стінки акваріума. У середньому на 200 літрів потрібно 2 лампи на 30 Вт. До речі, не забувайте, що найкраще стимулює фотосинтез світловий потік червоного або синього кольору.
Можливо освітлювати “Екватор” звичайними люменісцентними лампами. Перевагу доцільно віддати теплому спектру. Можливо створити комбінацію з накалювальних та люменісцентних ламп.
Решта акваріумного обладнання купується не складно, оскільки ніяких особливих вимого до нього “тропічний ліс” не висуває. Обігрівач має працювати на 24 градуси, фільтрація – цілодобова. Потрібно дивитися, аби фільтр не засмоктував рослинність та не пошкоджував її надмірною течією: тоді кінці довгого листя будуть наче непідрубане простирадло.

Голландський акваріум
Обираючи фон, краще зупинитися на якомусь простенькому, з рослинними зображеннями. Іноді дизайнери намагаються підібрати фон так, аби ті рослини, які на ньому зображені, були присутні в акваріумі в живу – тоді утворюється видимість багатопланової композиції. Гарно можливо долучити і однотонний фон – зелений, чорний або синій.
Шарм акваріума в стилі “Екватор”
Аквадизайнери мають в своєму розпорядженні кілька нюансів, що примусять заграти на власний лад навіть простенький акваріум. Для “Екватора” також передбачені свої родзинки:
- Висаджуйте рослини не безпосередньо у грунт, а у окремі горщики. Тоді вони дадуть менше придаткових коренців. Можливо користуватися нарізаними пластиковими пляшками, але треба стежити, аби верхній край “горщика” не виглядав з-під грунту. Аби субстрат не закисав, стінки горщиків перфорують;
- Добирайте рослини із жорстким листям: криптокорину, анубіаса, ехінодоруси, нимфею;
- З довгостеблових підійдуть: людвігія, перистолисник, гигрофіла; трохи важче утримувати амбулію, какомбу, роталу. Але якщо вистачить наснаги, можливо спробувати і їх;
- Для першого плану підійде сагітарія та яванський мох, та сама криптокорина;
- Горщики властовують між декораціями, присипають грунтом. Фракція від 5 до 7 мм, окатаний. Вапна – мінімум.

Голландський акваріум
Як створити природний ландшафт в акваріумі “Екватор”?
Акваріум “Екватор” має бути за своїм облаштуванням максимально наближеним до природного вигляду. Для прикраси можливо використовувати:
- Поєднання різних за кольором та фракцією грунтів: таким чином створюються острови, тераси, мілина. Гарно виглядає полоса світлого грунту на фоні загального темного;
- Для декорування застосовують предмети природного забарвлення; добре мати коряги, камені, з яких можливо скласти гроти та тераси;
- На коряги можливо прирастити яванський мох або мікрозоріум, анубіаси або інше, таким чином створюється атмосфера джунглів.

Яванський мох, що розрісся на корязі
Оформлення акваріума в стилі “Екватор” потребує деяких знань та зусиль, але його цілком можливо виконати без дорогого обладнання та якихось особливо рідкісних матеріалів. Навіть не дуже досвід

Анубіас на камені