Серед людей, що захоплюються акваріумами, де б вони не жили, в якій країні чи навіть частині світу, немає таких, що не знали б гупі. У вітчизняних акваріумах вони за популярністю випередили навіть золоту рибку. Чому це так? Напевне, тому, що гупі дуже гарні, різноманітні, до того ж прості в утриманні та не потребують великого акваріума. На жаль, ми так звикли до цих рибок, що майже перестали помічати, наскільки вони можуть бути оригінальними.
Усі, що хочуть мати простий акваріум, логічно зупиняють свій вибір на гупі. Вони – найкращій варіант для новачків. Але чи не цікаво більше взнати про цю маленьку красуню? Щоправда, декоративними якостями серед гупі наділені самці, а самички мають маскувальне забарвлення. Гупі – парубки мають довгі різнокольорові хвости, а дівчата схожі на маленьку зеленувату тюльку. Довжина тіла гупі коливається у інтервалі від 1,5 до 3 см у самців, до 4-5 см у самиць.
До речі, гупі – улюблениця генетиків. Саме ця рибка допомогла їм зрозуміти багато закономірностей у розвитку живих істот.
Кому варто завести гупі?
Акваріумісти усіх рівнів віддають цим рибкам належну шану. Кожен на свій лад:
- Новачки запускають їх до дитячого акваріума;
- Досвідчені власники акваріумів займаються селекцією та розведенням.
Для 5-7 гупі різної статі цілком досить мати акваріум на 15-20-30 літрів. Така ємність вдало вміститься на звичайному столі чи комоді. Для нєї не потрібно підшукувати звільняти місце в кімнаті та купувати окремі меблі.
Велика принада гупі полягає в тому, що вони можуть обходитися без фільтрації та додаткової аерації. Але для того, щоб утримувати їх таким чином, потрібно дотриматися кількох правил:
- Уникати перенаселення;
- Мати в акваріумі велику кількість живих рослин, що також можуть існувати без аерації;
- Регулярно підмінювати воду;
- Дотримуватися режиму годування;
- Стежити за чистотою грунту.
Звичайно, якщо ви не дуже ущільнені у фінансах та заводите рибку для дитини, краще придбати фільтр та компресор – це значно зменшить турботи по догляду за акваріумом. Ви взагалі можете згадувати за нього кілька разів на місяць, а з годуванням дитина впорається сама.
Для того, щоб рослини добре росли, в акваріумі потрібна штучна підсвітка. Але сонячне проміння також можна включити в режим освітлення, лише стежити, щоб на акваріум не потрапляли прямі промені – це спричиняє розвиток зелених водоростей. Світло достатньо вмикати ввечері на кілька годин. Підійде звичайна настільна лампа.
Гупі їдять усе, що їм дають. Це – великий плюс на їхню користь. Сухі корми, морожені, живі – все, що може пролізти до рота. Якщо потрібно поїхати на тиждень – гупі цілком можуть обійтися цей час взагалі без годування, на природному утриманні, за рахунок рослин в акваріумі.
Єдине, що може бути небезпечним для рибок – перекорм. Рибки можуть від нього постраждати опосередковано: багато вони не з’їдять, залишки корму почнуть розкладатися на спуді і забруднюють воду.
Звідки до на приплили гупі?
У природі гупі розповсюджені скрізь, де вода тепла та прісна. До речі, вони набули такого широкого ареалу штучним шляхом. Люди навмисне розвозили їх по світу на випускали у різні водойми, оскільки ці рибки харчуються личинкою малярійного комара. Там, де з’являються гупі, страшна хвороба майже зникає. До того, як ця властивість гупі стала відомою, вони мешкали в озерах Венесуели, Гвіани та Бразилії.
Варіації на тему гупі
Сучасна гупі має безліч різновидів. Вони відрізняються кольором, довжиною плавців, формою хвоста. Все це частково є фантазією природи, а ще більше мірою – досягненням селекціонерів. Видів гупі так багато, що для них навіть не існує чіткої наукової систематизації.
Варто згадати цікавий варіант гупі – з круглими плавцями. Спинний плавець наше шарф дивно спускається на заокруглений хвіст.
Акваріумісти високо цінують гупі, що забарвлені в один колір. Хоча, різнобарвне мерехтіння луски та плавців, як на наш погляд, робить рибку привабливою, фахівці, як завжди, обирають не те, що красивіше, а те, що рідше можливо побачити: цілком чорних рибок, або червоних (так званий “червоний альбінос”) або зелених (московська малахітова). Еффектно виглядають в акваріумі мармурові гупі. Коли спробуєш порахувати, скільки різновидів має гупі, вона вже не здається такою простою.
Фанати гупі
В маленької рибки багато фанів в усіх куточках планети. Існують форуми, клуби, лабораторії, розплідники, що працюють виключно з цими рибками. Є навіть рада по селекції гупі, до складу якої входять представники 12 країн. Здебільшого рада вивчає питання методології селекції. Також проводить міжнародні виставки, презентації нових порід тощо.
Що потрібно гупі для щастя?
Рибка є дуже невибагливою і скромною у своїх бажаннях. Корм приймає різноманітний, до складу води не мають жорстких вимог. Але деякі породи гупі, виведені штучно, утримувати не так і легко. Краса, так би мовити, вимагає пожертв. Ну, звичайно, не стільки сама краса, скільки своєрідність та неповторність. Тут повинні бути забезпечені наступні умови:
- Жорсткість води від 6 до 10;
- Температура – 24 градуси, з невеликими коливаннями. Тоді як звичайні гупі можуть витримувати діапазон від 18 до 30 градусів;
- Підміна води – один раз на тиждень, до 1/3, при цьому важливо перед залиттям нової води до акваріума підігріти її до 24 градусів, інакше ніжні рибки отримають шок;
- Якщо звичайні гупі подекуди живуть навіть у трилітрових банках, то елітні тісноти не витримають. Їм потрібен акваріум більшого розміру – від 50 літрів. Розрахунок такий: один літр на самця та два літра на самку.
- Потрібна потужна фільтрація та аерація.
Поведінка гупі в акваріумі
Гупі рибка не агресивна, та при її розмірах це було б досить дивно. Вона добре уживається з усіма, хто її не чіпає. Але між собою парубки можуть побитися за самичку.
Скромних та сором’язливих рибок часто утискують рибки більшого розміру. Наприклад, самці своїми довгими хвостами подекуди спокушають барбусів, що охоче їх общипують. Так само можуть поводитися мечоносці та деякі інші риби.
Акваріум з гупі виглядає мирно та яскраво. Потрібно підселяти туди тільки таких самих спокійних сусідів, бажано – приблизно такого самого розміру. Але гупі так багато, що взагалі немає потреби їх комбінувати з кимось іншим. Акваріум, в якому зібрана колекція гупі, не поступиться декоративністю океанаріуму з рідкісними морськими рибами.
Посилити враження від різнокольорового мерехтіння хвостів самців можливо за рахунок гарного освітлення. Також на забарвлення можна впливати за рахунок спеціальних харчових домішок, та годівля живим кормом. Апетит в гупі завжди гарний. Рибки залюбки скуштують нові делікатеси, що їм запропонує турботливий власник.
Можливо усе життя протримати рибок на пластівцях. Але вони почуватимуться щасливішими та виглядатимуть яскравіше, якщо їм пропонувати різні корми.
Приготуйте хащі
Гупі в штучних умовах живуть кілька років. Швидкість метаболізму залежить від температури води: чим вода холодніша, тим довше вони проживуть в акваріумі. Звичайно, у межах розумного.
Для гупі в акваріумі потрібні живі рослини. Але місце для вільного плавання також має лишатися. Рибки займають усі шари акваріумного простору. Це – це один привід завести їх у видовому акваріумі.
Рослинність для гупі – це і їжа, і домівка, і дитячий садок. Без рослин гупі не розмножуватимуться.
Розмноження гупі
Гупі легко розмножуються в акваріумі. Отримати мальків можуть навіть новачки. Не потрібно гратися з температурою та киснем, відсаджувати майбутніх батьків до іншого акваріума.
Цікаво, що після одного запліднення самка може вивести мальків кілька разів. Доросла особина – до 7-8 виводків.
Гупі належать до живорідних риб. Вагітність триває 35-45 діб. Все залежить знову такі від температурного режиму. Кількість мальків в одному виводку може бути різною. Все залежить від розміру самички, віку, умов, в яких вона живе. Іноді молоді першорідні самички виводять по 10 мальків; дорослі можуть вивести до 100 за один раз.
Гупі не доглядають малечу. Іноді навіть їдять власних дітей. Тому коли виводок потрібно зберегти у повному складі, краще самичку перед пологами відсадити в окремий малявочник, а потім забрати відразу назад. У малявочнику повинно бути багато дрібних рослин. Маленькі гупі не потребують ніякого особливого догляду. Годувати можливо живим пилом.
Гупі різних порід можуть схрещуватися та втрачати породні ознаки. Тому важливо придивлятися за самцями. Краще тримати хлопців та дівчат нарізно, допускаючи одних до інших тільки задля розмноження. При цьому самиць різних порід варто також тримати окремо: визначити породу самиці зовні неможливо, але вона несе у собі генетичну інформацію і стосовно вигляду самців. Як відомо, на стадії ембріону всі зародки є жіночої статі, а самці виокремлюються згодом. Тож, важливо, з якою самицею відбудеться формування пари, навіть за умови, що всі вони виглядають однаково.
Нарізне утримання самців та самиць, а також самиць різного виду дасть можливість зберегти первісні ознаки порід та навіть займатися селекцією. Але для цього мало одного акваріума – доведеться облаштовувати акваріумну систему. Більш детально про це можливо взнати у наших працівників.
Звичайно, не кожен має бажання так себе обтяжувати. Популярність гупі тим і пояснюється, що утримувати їх легко. Але, утримуючи в одному акваріумі кілька порід гупі та дозволяючи їм самим визначати пару для себе, важливо бути готовим до того, що через кілька поколінь від пород залишаться лише приємні спогади, а гупі стануть звичайними: різнокольоровими з переважанням помаранчевого, білого та синього кольорів.
Хоча гупі є дуже розповсюдженою рибкою, вони дійсно варті високого звання фаворитів акваріумів удома. Ці рибкі гарні, миролюбні, невибагливі. Їхня краса цілком задовольнить ваші естетичні почуття. Сміливо заводьте гупі “для себе”: ви нікого не здивуєте ними, але можливо оформити акваріум так, що за найменших затрат він виглядатиме справді дивовижно.