Швидка акваріумна допомога
Іноді акваріуму потрібна “швидка допомога”. Начебто, ще вчора все було гаразд, сьогодні з’явилися якісь підозри та побоювання, а через день-два стане зрозумілим, що дійсно є проблема. Але не варто відразу панікувати: досить часто негаразди з акваріумом можливо виправити – самостійно або завдяки порадам досвідченого акваріуміста. Можливо також, якщо в вас немає власних знайомих, здатних приділити увагу, викликати майстра по акваріумам додому. Головне – не тягни кота за хвіст та вирішувати всі проблеми в робочому порядку.
Отже, якщо ви почали помічати, що з акваріумними мешканцями щось не гаразд, треба замислитися. Але якщо проблема помітна неозброєним оком, тоді розмірковувати та шукати відповідей в Інтернет вже пізно, потрібні швидкі дії.
Як допомогти акваріуму, в якому порушено біологічний баланс?
Що робити, якщо рибки стали в’ялими, мало рухаються?
Якщо вода стала зеленою або білуватою, чи щось інше трапилося?
Дехто відразу поспішає до крамниці та купує там різноманітну хімію для акваріума: добре, що її зараз багато. Для новачків в акваріумній справі препарати іноді так і називаються: “чиста вода”, або “проти зелені” аби відразу, не замислюючись, можна було купляти і користуватися. В нашому житті взагалі немає часу дуже обтяжувати себе аналізом ситуації. Але винайти хвилину і зробити розумний вибір краще, ніж лити в акваріум все підряд зі схожими рибками на етикетці.
Не варто труїти рибок хімією, не з’ясувавши причини проблеми. Проблем може бути багато. Наприклад, небажані мешканці: аеромоноз, гідродактилез, гідри тощо. Це – паразитарні хвороби риб. Але вивчати товсті книжки, коли рибки вже хворіють, запізно – потрібно рішуче діяти. Ось чому ми пропонуємо швидкі консультації про акваріумам.
Виїзд майстра до акваріума допоможе діагностувати проблему. Це далеко не завжди може бути щось особливе – іноді рішення виявляється напрочуд простим: можливо, ви просто сиплете забагато корму, і якщо припините це робити, через тиждень акваріум прийде до норми сам.
Отже, що перевіряє майстер:
№1: чи все гаразд з акваріумним обладнанням?
Іноді фільтр або компресор дає збій, і відразу це позначається на атмосфері густо населеного акваріума. Ознакою неправильної роботи обладнання є поява муті у воді. При цьому рибки можуть плавати біля поверхні, ковтаючи повітря ротом. Іноді можна помітити, що вони плавають зигзагом.
Що робити?
Терміново відрегулювати обладнання. Зовсім не обов’язково, що воно зламане: можливо, просто ви давно не чистили фільтр, або проводка перекрутилася. Якщо проблема більш серйозна, не радимо ремонтувати прилади самотужки, якщо ви не професійний електрик: адже акваріумне обладнання працює в контакті з водою, і це робить експерименти з ним небезпечними. Краще віддати в ремонт у спеціалізовану майстерню.
Дешеве обладнання ремонту може не підлягати взагалі: його корпус не розбирається. Тому варто подумати про купівлю нової техніки.
Поки акваріум залишився без приладів, підтримувати баланс доведеться самотужки: частіше підмінювати воду, просифонити грунт, менше годувати риб. Якщо риб дуже багато і вони примхливі, екзотичні, на час усунення проблем з акваріумом їх можливо поселити в готелі для риб, інакше ви ризикуєте їх втратити.
№2: Отруєння
Отруєння частіше спричиняють засоби побутової хімії, що були використані під час чергової планової чистки акваріума. Іноді небажані речовини вносять в акваріум діти: наприклад, кидають туди недогризки або годують рибок своєю кашкою. В такому разі допомога акваріуму має бути терміновою.
Симптоми отруєння риб схожі з багатьма іншими захворюваннями: вони стають в’ялі, окрас блідий, плавці розтопирені, дихання важке. Риби можуть важко завалюватися на бік.
Як допомогти в цій ситуації?
Як вже казали, якщо є причини підозрювати отруєння, а не щось інше, потрібно максимально швидко оздоровити середовище: підмінити воду, але не більше третини. Можна вийняти та промити декорації, прочистити скло і таке інше.
Акваріумних рибок краще переселити у інший акваріум, якщо він є, або тимчасово влаштувати у готелі. Там їм нададуть необхідний догляд і лікування, поки ви наводите лад в акваріумі. Не можна садити риб у свіжу воду.
Після підміни потрібно максимально посилити аерацію. Якщо є можливість, відрегулюйте потужність обладнання, або підключить додаткове. Гарні результати дає озонування: кисень бере учать у реакціях відновлення та окислення. Великий вміст кисню у воді прискорить процес розкладення шкідливих сполук та допоможе вилікувати акваріум швидше.
Хімічна очистка води проводиться також за допомогою активованого вугілля, що засипається у фільтр. Можливо узяти звичайне аптечне вугілля. Окрім фільтра, його можна помістити у воду і просто так – у марлі.
№3: в нас температура!
Можливо, рибки страждають від порушення температурного режиму. Якщо в акваріумі холодно, рибки лежать на спуді, мало рухаються, важко дихають. Якщо надто жарко, вони виявлятимуть ознаки кисневого голодування.
Допомогти неважко: просто перевірте терморегулятор, поставте його на більше значення.
Складніше, коли в акваріумі спекотно: частіше підмінюйте воду, але не лийте холодну, з льодом – допускається різниця в 4-8 градусів. Можливо кинути кілька шматочків льоду: вони будуть танути поступово і вносити прохолоду.
Взагалі температурний режим – важлива складова комфорту риб. Тому купуючи акваріумне обладнання та під час встановлення його варто проконсультуватися з фахівцем акваріумістом. Потужність техніки має відповідати ємності та призначенню акваріума. Якісне обладнання слугуватиме роками та підлягатиме ремонту.
№4 несправне обладнання
Мається на увазі те, що обладнання може битися струмом. В такому разі його необхідно терміново вимкнути та видалити з акваріума. Не варто продовжувати експеримент, вмикаючи та вимикаючи техніку.
Ремонтувати акваріумне обладнання самотужки ми не рекомендуємо: з огляду на умови його експлуатації це може бути дуже небезпечно. Ремонт техніки: пристроїв та кришки, краще проводити в майстерні. Або, якщо це неможливо, купувати нові прилади.

Можливо, проблема полягає в несправному обладнанні?
№5 травматичний синдром?
Іноді причиною хворобливого становища є травми. Так, навіть у акваріумі на рибок може чатувати небезпека. Зазвичай, вона походить від конфліктних сусідів. Наприклад, барбуси мають звичку відкушувати великі плавці скалярій, тому їх не можна утримувати разом. Деякі рибки в період нересту або постійно виявляють агресивну територіальну поведінку.
Травмовану рибку потрібно відсадити, тому що інцидент може повторитися. Для лікування використовують метиленову синь.
Необхідно проаналізувати причини проблеми. Якщо мова йде про принципову несумісність – її потрібно виправити, розсадивши рибок.
Якщо риби мають ознаки травм, але вам не вдається спостерігати, звідки вони беруться, можливо, справа не в бійках, а в паразитах. Деякі шкірні та зяброві шкідники риб створюють картину, схожу на травмування: набряки, поїдені плавці, тощо. В такому разі потрібні швидкі заходи по врегулюванню ситуації:
- Відсадіть здорових ззовні риб у іншу ємність: можливо, вони ще не заражені. Але рослини і грунт вірогідно вже мають спори або яйця паразитів, тож, немає сенсу відсаджувати хворих;
- Підвищить температуру на 2-3 градуси: багато паразитів цього не переносять;
- Додайте у воду метиленову синь або “Йодинол”.
Все ж такі зверніться по консультацію: потрібно провести точне діагностування проблеми. Добре замовити виїзд майстра на дім: в нашому магазині це також можливо. За вашими словами точно уявити ситуацію складно.
Коли трапляється серйозна проблема, в тому числі – інфікування акваріума, заходи мають бути рішучими та комплексними:
- Рибок розділяють на тих, що мають ознаки хвороби, і тих, що їх не мають. Перших відсаджують в інший акваріум і спостерігають, добре годують, подають багато кисню. Других – лікують окремо або знищують;
- Акваріум повністю розбирають: чистять обладнання, замінюють грунт, воду; рослини викидають – яйця паразитів можуть знаходитися у їхніх коренях та на листі; декорації обробляють хімією та кип’ятять;
- Наступний етап – перезапуск. За час становлення балансу буде видно, чи серед першої групи риб ще хтось захворів, чи ні.
Перезапуск – це міра крайня. До неї бажано не доводити, але і уникати, якщо склалися відповідні умови, безглуздо. Аби прискорити процес та гарантовано запустити акваріум, зверніться по допомогу до нас.
Аби не мати нагоди перезапускати акваріум, потрібно додержувати простих правил з його утримання:
- Не беріть грунт, рослини та корми де інде;
- Стежте за роботою обладнання;
- Дотримуйтеся режиму годування риб;
- Не застосовуйте для обслуговування акваріума побутову хімію;
- Не використовуйте несправне обладнання;
- Дбайте про температуру та освітлення;
- Цікавтеся сумісністю риб.
Ніхто не застрахований від помилок та випадковості. Не соромтеся
консультуватися та запрошувати фахівців. Якщо вам та вашому акваріуму потрібна допомога – дзвоніть до нас. Майстерня “Посейдон” пропонує великий спектр послуг для комфортного життя вашого акваріума.
Особливо рекомендуємо скористатися послугою “догляд за акваріумом”, яка включає в себе регулярні гігієнічні заходи, контроль обладнання, підбір кормів та деякі інші дії. Ми беремо повну відповідальність за стан акваріумів, які доглядаємо.
Також вам можуть бути цікавими послуги: “заселення акваріума”, “запуск акваріума”, “чистка акваріума”.