Сьогодні важко уявити наше життя без техніки. На кухні нам допомагають кухонні комбайни ти “розумні” плити, у ванні – пральні машини та сушарки; в кожній оселі є комп’ютер, а кишенях – смартфони. Технічний прогрес не оминув акваріумістику. Утримувати акваріум без обладнання можливо, та чи є в цьому сенс? Тож, купуючи акваріум, варто відразу підібрати і обладнання. Давайте розберемося докладно, чим потрібно облаштувати акваріум, аби він був комфортним для риб, а для власника – не проблемним, витривалим, оптимальним за ціною.
Є багато хибних уявлень стосовно акваріумного обладнання: починаючи з несприйняття китайської техніки до неправильного розуміння робочих характеристик. Тому якщо раніше ви не мали справи с такою специфічною категорією, як акваріумне обладнання, або мали але не замислювалися серйозно, варто краще звернутися за порадою до акваріумістів із стажем, аби врешті придбати саме те, що потрібно. Так звані “консультанти” у крамницях, які можуть допомогти прочитати написи на коробці, навряд чи дадуть добру пораду щодо вибору обладнання.

Зовнішній фільтр
Фільтр для акваріума
Всі акваріумі системи від малої до великої потребують фільтрації. Інакше вам доведеться самому часто наводити там лад, а це довго та незручно. Або тримати поменше риб, коли хочеться більше. Деякі риби та рослини, особливо, морські, взагалі не можуть жити без фільтрації.
Отже, фільтр – це основа благополуччя в акваріумі. Правильний вибір цієї техніки дозволить стабілізувати баланс в акваріумі та зменшити затрати на догляд за ним. Фільтр потрібно іноді чистити, але це значно легше і швидше, ніж за його відсутності робити прибирання в акваріумі.
Фільтр здійснює в акваріумі очищення води кількома способами:
- Механічне очищення;
- Хімічне очищення;
- Біологічне очищення.
З часом у начинні фільтра утворюються колонії бактерій, що розкладають азотні сполуки, утворені в наслідок гниття органіки, до нешкідливих, що можуть засвоюватися рослинами. Ці бактерії живуть у грунті і працюють у ньому. Але якщо вода в акваріумі не тече, не рухається, то вони не можуть отримати доступ до всіх відходів, що ній містяться. Коли ж є фільтр, вони поселяються у ньому, і уся вода перекачується повз них кілька разів на годину, що цілком достатньо для якісного очищення.

Зовнішній фільтр
- Зовнішні каністрові;
- Внутрішні: аерліфтні, каністрові, гамбурзький;
- Виробництва європейських країн та китайські;
- Різної потужності, габаритів, дизайну, способу кріплення тощо;
- Різної вартості.
Як обрати фільтр, коли їх так багато? Ось вам кілька порад.
Перше, що потрібно визначити, хочете ви мати внутрішній фільтр або зовнішній. Зовнішній фільтр більш потужний і для акваріумів від 300 літрів є майже незамінним. До плюсів зовнішнього фільтра можливо віднести також те, що він не займає місце в акваріумі і не псує дизайн, втручаючись у казковий ландшафт своїм технологічним виглядом. Бруд, що одного разу потрапив до фільтра, вже ніколи не повернеться до акваріума. Чистити його потрібно у кілька разів рідше.
Але є й мінуси:
- Він потребує окремого місця, і його треба передбачати;
- Шланги фільтра можуть привертати увагу дітей або хатніх тварин;
- Фільтр може текти, і тоді навколо нього з ‘явиться волога та пліснява.
Дехто вважає, що чим потужніший фільтр, тим краще. Але й тут є певна межа. Дійсно, великий фільтр не так швидко забруднюється. Але течія, яку він створює в акваріумі, може стомлювати рибок.
Типи фільтрації
Механічна фільтрація: полягає в очищенні води від розчинених у ній твердих часток бруду, пилу, залишків корму та екскрементів.
Біологічна фільтрація: видалення з води шкідливих сполук, що утворюються при гнитті органіки. Здійснюється бактеріями, що мешкають у фільтрі або грунті. Ці бактерії нейтралізують нітрити, аміак та амоній, переробляючи їх на нітрати.
Нітрати не такі отруйні, як амоній або аміак. Частково вони засвоюються рослинами. Концентрацію тих, що залишилися без діла, ми регулюємо шляхом підмін води.
Друге: бактеріальні “нюанси”
Іноді трапляється, що начебто і фільтр обрали добрий, і працює він правильно, але чомусь акваріум не хоче запускатися. У чому причина?
Ми витратили багато часу, перш ніж зрозуміли, чому не може працювати якісний фільтр. Справа в тому, що матеріал для фільтрації, в якому живуть бактерії, висихає десь за 40 хвилин після відключення обладнання. Купуючи потужний каністровий фільтр, власник розраховує, що він вже впорався зі своїм завданням протягом дня і вимикає його на ніч, аби він не шумів. Зранку система вже мертва. Запуск не відбувається, бо це є процес неперервний. Не треба купувати потужний фільтр, аби користуватися ним час від часу. Це – не правильно. Купіть менший, і нехай працює постійно.

Внутрішний фільтр
Але у природі нічого не пропадає і життя існує скрізь. Як тільки гинуть корисні бактерії, їхнє місце займають шкідливі: грибки, хвороботворні мікроорганізми тощо. Запускаючи неживий фільтр в акваріумі, ви викидаєте у воду коктейль з плісняви та хвороб. Іноді це стає катастрофою: баланс в акваріумі порушується остаточно, риби гинуть. Потрібен перезапуск.
Отже, не можна допускати відключення фільтра, у тому числі під час чищення, більш ніж на 20 хвилин. Якщо сталося так, що він певний час простояв без діла, фільтруючий матеріал у контейнерах потрібно промити проточною водою як слід. Але для того, щоб колонії бактерій відновилися, буде потрібно багато часу – більше ніж місяць. В цей час воду в акваріумі потрібно буде замінювати чистіше і краще доглядати грунт, зменшити норму годування для риб.
Спідній фільтр
Спідній фільтр – цікавий варіант. Такий фільтр встановлюється як додатковий до зовнішнього. Він заривається у грунт на кілька сантиметрів. Робити це потрібно зі знанням справи. Тож, якщо спідній фільтр ви купуєте вперше, краще запросити майстра для його встановлення.
Ззовні обладнання виглядає як пластина, що розташовується на спуді. Вода входить у нього через отвори. До отворів може приєднуватися шланг.

Спідній фільтр
Донний фільтр забезпечить циркуляцію води там, де цього не зможе насос або звичайний фільтр. Він насичує киснем грунт, роблячи його живим, корисним для акваріума. Зазвичай встановлюється у великих акваріумах або акваріумах незвичної форми, що мають проблеми з циркуляцією води.
Грунт в не має бути настільки дрібним, аби фільтр міг його засмоктати. До речі, дрібний щільний грунт – один з найпотужніших джерел проблем у акваріумі, з нього починається і розповсюдження водоростей, і квітнення води, і киснева нестача. Донний фільтр допоможе позбутися багатьох проблем і підтримувати насичення грунту киснем.
Доглядати фільтр потрібно щонайменше один раз у квартал. Тобто, його треба виймати, а це – велика морока. Саме з цієї причини він не застосовується у рослинних акваріумах. Також він не дозволяє рослинам живитися надлишками органіки. Тобто, донний фільтр застосовується там, де рослини штучні, або їх просто немає. Саме такі акваріуми частіше страждають від заселення водоростями. Донний фільтр допоможе не допустити цього.

Донний фільтр
Грілка для акваріума
Воду в акваріумі для більшості риб потрібно підігрівати градусів до 24х. для цього є спеціальне обладнання – терморегулятор, або – обігрівач. Це – дуже важливий пристрій, оскільки теплолюбні тропічні риби відмовляються жити при кімнатній температурі, навіть якщо все інше їх влаштовує.
До речі, у спекотне літо акваріум рекомендовано охолоджувати – є і така техніка. Ви можете спитати: “А хто все це робить для риб у природних умовах?” Ніхто. Але, по-перше, ті риби, що живуть у вашому акваріумі, так само мало нагадують диких, як курка орла; по-друге, у природі риби мають можливість пересуватися і шукати для себе більш комфортне місце, а в акваріумі далеко не випливеш.
У продажу є багато терморегуляторів, серед яких зустрічаються герметичні – вони опускаються у воду цілком, та вологопроникні – вони занурюються лише нижньою частиною, при цьому верхня повинна розташовуватися назовні.
Вітчизняні обігрівачі мають однакову довжину, але різну потужність. Обов’язковим є наявність автоматичного регулювання потужності нагріву, тобто – датчик температури. Якщо він є – вам потрібно лише встановити потрібний рівень нагріву, і дали обладнання працюватиме автоматично. Якщо його немає – доведеться контролювати роботу обігрівача самотужки.
Обрати обладнання для акваріума не легко. Вибір великий і нюанси істотні. Тому радимо звертатися до фахівців. Ми радо підкажемо вам кращі варіанти облаштування акваріума з тих, що наявні у продажу та прийнятні за ціною, а також допоможемо з обслуговуванням.