Акваріумісти зі стажем погодяться: пригадуючи свій перший акваріум, завжди посміхаєшся. Ось ти тягнеш з магазину новеньке, в красивих коробках акваріумне обладнання, ось дістаєш старий акваріум з антресоль або доставляють акваріум на замовлення з майстерні. Ось ти, тримаючи в одній руці книгу з акваріумістики або якусь роздруківку з інтернету типу статті про те, як запустити акваріум з нуля, наливаєш води в нього. І ось, нарешті-то, за всіма правилами, пройшовши усі перші труднощі, запускаєш туди перших акваріумних рибок… Щастя, торжество, радість!.. І так, може, перший день або перший тиждень, ну або якийсь місяць-другий, а потім, проходячи повз вітрини зоомагазину або займаючись серфінгом по акваріумних сайтів з яскравими картинками, приходиш до розуміння: все те, та не те.
Еслі вас спіткала та ж доля, якщо ви теж стали новачком-акваріумістом, який раптом помітив, що за колишньої ейфорією з приводу того, що таки так, таки вийшло запустити акваріум і заселити акваріумних рибок безболісно, почали помічати, що тут щось не те, не турбуйтеся. Це просто звичайний перфекціонізм. Так і повинно бути. Спочатку питання в тому, чи вистачить наших зусиль створити здорове середовище, а далі ми хочемо не просто здорову, а здорову і красиву середовище в акваріумі. Як це зробити? Є в акваріумістиці кілька правил, як оформити акваріум так, щоб він був красивий і гармонійний.
Власне, мода на «правильне» і «неправильне» оформлення акваріума в широкі кола акваріумістів поширюватися стала не так давно. Згадайте радянські акваріуми. Це пов’язано з більшою доступністю різних матеріалів, засобів, рослин, рибок. А ще — з вичурністю сучасного дизайну. І Інтернетом, який подарував нам можливість споглядати прекрасні акваріуми справжніх майстрів. Власне, один з них — Такаші Амано. Йому належить авторство поняття акваскейпа, який швидко увійшов у акваріумну моду. Акваріуми-акваскейпи цього японського майстра відомі по всьому світу. Чималою популярністю користується і книга Такаші про те, як грамотно оформити акваріум.
Ось і ми вирішили піти за останнім писком моди і розібратися, які ж стилі оформления акваріума існують, з чим їх, так сказати, їдять і як принести з них що-то найоптимальніше свій домашній акваріум або акваріум в офісі.
Основні правила, як оформити акваріум грамотно
чи Багато потрібно для гарного акваріума? Зовсім ні. Класикою жанру є природне оформлення акваріумів, тобто наявність рослин, звичайних корчів і красивої форми каменів. Складно це? Ні. Головне — не переборщити. Все-таки маленький акваріум, в якому всюди зарості густої рослинності, звідки тільки зрідка вигляне якась рибка, не виглядає. Та й самим акваріумним жителям там некомфортно.
Однак якщо мова йде конкретно про акваскейп, то тут вже потрібно постаратися. Звичайними рослинами не звільнитися, а за витонченими зеленими насадженнями потрібне око та око і тричі догляд.
Оформляємо акваріум рослинами-земляками
Основний інструмент в оформленні акваріума — це рослини. Так, грунт в акваріумі важливий. Так, декорації в акваріумі – теж. Так, акваріумні жителі. Але все-таки що стосується акваріумного декору, то перше, що кидається в очі, – це акваріумні рослини. Але як їх забрати?
Природний акваріум повинен відтворювати якийсь підводний пейзаж-картинку. А може, і не завжди підводний. Наприклад, якщо ми говоримо про акваріумі для черепахи, то тут може бути і надводний ландшафт, оформлений не просто шматочком поверхні для черепахи над водою, а відповідно задекорированим.
Головне правило — підбирати рослини, які в природі живуть в одній місцевості. Якщо тропічний акваріум, то і тропічні акваріумні рослини. Якщо садимо рослинність в акваріумі ту, яка буде вимагати більш прохолодною температури води в акваріумі, то, значить, не підселяти туди інших акваріумних рибок або ж рослин, які за своєю природою теплолюбні і навіть «жарколюбні».
тобто фізично не вдасться з’єднати те, що росте в різних умовах — рослини будуть гинути з-за неправильного режиму.