Нерідко захоплення акваріумістикою родом з дитинства. Хтось на прикладі акваріумних жителів привчався до піклування про навколишній світ, хтось заглядав у сусідський акваріум із невблаганною мрією про власне, а комусь дарували таке диво на день народження. Поєднує це все лише одна теза. Раніше догляд за акваріумом не був таким простим, та й самі акваріуми не виглядали так, як сучасні. Буває, навіть найзатятіші акваріумісти дивуються деяким витворам аквадизайнерів. Давайте заглибимося в цю тему та спробуємо розгадати, у чому секрети правильного оформлення акваріума.

От аквариумных растений порой дизайн зависит всецело

Від акваріумних рослин дизайн залежить суттєво

У Радянському Союзі справа домашнього розведення декоративних риб була тільки в зародку, тому над тим, як оформити цей світ, голову особливо не морочили. Та й коли? Адже фільтрів схоже на сучасне не було, підтримувати температуру теж часом доводилося за допомогою різних хитрощів… Словом, до «начинки» акваріума просто не доходили руки. Та й не було на той час такої інформації про те, як наповнити скляну банку потрібними рослинами та камінням, щоб створити не просто акваріум – шедевр! Сьогодні, щоправда, зустрічається перегин у інший бік: новачки так намагаються над дизайном акваріумного світу, що зовсім забувають про те, що він, дизайн, має бути, перш за все, комфортним для проживання в ньому підводних жителів.

Коли думати про дизайн?

Отже, як оформити акваріум таким чином, щоб красу поєднати із практичністю. Ми працюємо в області дизайну акваріумів досить довго, із чого можемо зробити свої висновки. Який акваріум ви хочете створити, ви повинні подумати раніше ніж коли акваріум запущений, а рибки куплені і плавають безтурботно у водних просторах вашого акваріума. Найоб’єктивніше рішення в цьому – придумати дизайн до покупки акваріума. Яким він буде? Яких рибок ви хочете побачити там? Зграйку швидких барбусів? Червоненьких мечоносців? Сомиків? Золотих рибок, що обмахуються своїми плавцями, немов віялами? Може, це будуть не лише рибки, а й креветки? Може, до вас до акваріуму потраплять ще й красуні-черепашки? Ось бачите скільки різних факторів. А це ми ще не вирішили, які рослини ви волієте бачити на акваріумній території… Одним словом, потрібно заздалегідь, ще перед тим, як зробити запуск акваріума, подумати про майбутній його дизайн. Звичайно, остаточний результат наздожене вас тільки через кілька місяців, коли вже буде запущено акваріумний простір.

Стилі оформлення акваріума

Втім, якщо з оформленням акваріума акваріуміст (початківець, зокрема!) схаменувся вже після того, як півсправи зроблено, то не варто засмучуватися. Тут можна ще таке навернути… Ось, до речі, про «повернути». Робити це наш вітчизняний акваріуміст став тоді, коли основну роботу – фільтрацію води, підтримання температури і таке інше – почали робити сучасні прилади акваріумного обладнання. З тих пір у акваріумістів вивільнилася сила-силенна часу і, щоб зайнятися домашніми справами, вони почали вигадувати в акваріумах різні краси. Особливо щодо дизайну відзначився Такаші Амано. Він створив цілу тенденцію, течію в акваріумістиці, якій вже й термін знайшли – акваскейп. Ідея в тому, щоб зробити акваріумний простір максимально натуральним, схожий на природне середовище. Серед дизайнів іншого виду знайдете також ціле море стилів. Це і «екваторіальні», і «грот», і екзотичне «псевдоморе».

Акваскейп

Дизайн акваріума від Такаши Амано

Дизайн аквариума від Такаши Амано

Все-таки з акваскейпом японець потрапив у яблучко, адже це навіть не так мода, як класика. Природа свого роду взагалі класична, отже бажання людини створити щось природне цілком природно. Уподібнитися Амано все ж дуже складно – дуже дивно і педантично він підходить до дизайну, то спробуйте створити щось природне – і ви не помилитеся. Ну а якщо завдання надто важке, наші фахівці завжди готові прийти на допомогу.

Акваскейп нині на піку моди. Його завдання – повторити той природний ландшафт, у якому зазвичай плескаються ті чи інші види рибок. Це можуть бути води Амазонки чи морського дна. Хто втримається від спокуси сказати: “А в мене в акваріумі Амазонка”? Тут потрібно підбирати риб з одного регіону, або виходячи з бажаного ландшафту вибирати набір сусідок. Акваріумні рибки повинні почуватися як удома, тільки тоді ваше завдання вважається виконаним. Це дуже складно. Це дуже клопітно. Якщо відчуваєте, що не готові взятися за таку скрутну справу, краще доручіть це професіоналам. Зі свого боку скажемо, що ідеально і дуже вигідно такі акваріуми виглядають в інтер’єрах приміщень різних установ, великих кімнатах, в особистих кабінетах.

Особливості адизайну

Псевдоморе

Псевдоморе

Взагалі, навіть якщо ви й не женетеся за акваскейпом, то не слід нехтувати основним його принципом – принципом природності. Дуже зручно посадити в акваріум пластикову рослину. Догляд його мінімальний. Не потрібно підсвічувати і підрізати. Але що це за прикраса – пластмаса? Ми ж з вами розуміємо, що живу зелень не замінить навіть найяскравіший «квітучий» шматок пластмаси. У деяких стилях оформлення акваріума, щоправда, допускається використання пластикових рослин. Адже є рибки, які з рослинами не дружать. Більш природньо, якщо поруч все-таки буде рости щось живе.

Якісні штучні рослини у дизайні акваріуму

Якісні штучні рослини у дизайні акваріуму

Отже, перш за все визначаємося з майбутнім дизайном. Навіть у самому акваскейпігу є низка підвидів. В оформленні візьмуть участь лише природні матеріали. Жодних пластикових замків. Жодних несправжніх каменів. Грунт, рослини, корчі – все справжнє, все від матінки-природи.

Звичайно, до оформлення акваріума слід приступати тоді, коли встановлення акваріума закінчено. Засипаємо в акваріум ґрунт. Сучасні технології дозволяють вам вибирати колір грунту від природних до різних. Але навіть якщо ви не женетеся за яскравістю дна, то і в природному грунті можна «покопатися» і «нарити» пару цікавих квітів. Головне, щоб це відповідало вашій концепції та потребам рибок.

Дизайн акваріума

Дизайн аквариума “грот”

Один із найважливіших елементів – це фон. Фон для акваріума слід вибирати ретельно. Як правило, для природних акваріумів вибирають фон із зеленими відтінками, щоб максимально відповідати природним умовам. Як ви вже могли зрозуміти, саме за такий вибір ми й агітуємо вас.До того ж, практика показує, що природні відтінки позбавлять вас поганих думок, дратівливості, подарують спокій і умиротворення. Чи не для цього ви заводите акваріум? Важливий момент: об’ємне тло можна встановити тільки перед тим, як засипається грунт, а ось плівковий можна причепити в будь-який час, з ним можна не поспішати. Найоптимальнішими – читай: популярними – варіантами вважаються однотонні плівки синього кольору чи матові плівки.

“Кам’яне лице” вашого акваріума

Практичні поряди: оформлення акваріума

“Голандський”

Дуже багато залежить від каміння в акваріумі. Вони можуть бути великими, можна зупинити вибір за дрібними. Куплені в магазині камені залишаються безпечнішими, хоча і їх не гріх простерилізувати. А ось камені, які ви принесли із сусідньої річечки, апріорі повинні бути прокип’ячені та знешкоджені. У «кам’яному оформленні» слід переслідувати асиметричність. Хоча тут можна запустити творчість на повну котушку, але пам’ятайте все ж таки, що природному дну симетрія не характерна.

Акваріумні дизайнери радять оформляти акваріум камінням, спорідненим за текстурою та стилем. Наприклад, якщо центральний камінь скельний, то й дрібніші камінчики мають бути скельного походження. Це виглядатиме максимально природно. Можна, звичайно, влаштувати «збірну СРСР», але це вже на ваш смак.

Каміння, до речі, радять підкласти непарну кількість. Не забудьте прикопати їх у ґрунт.

page.32Акваскейп нині на піку моди. Його завдання – повторити той природний ландшафт, у якому зазвичай плескаються ті чи інші види рибок. Це можуть бути води Амазонки чи морського дна. Хто втримається від спокуси сказати: “А в мене в акваріумі Амазонка”? Тут потрібно підбирати риб з одного регіону, або виходячи з бажаного ландшафту вибирати набір сусідок. Акваріумні рибки повинні почуватися як удома, тільки тоді ваше завдання вважається виконаним. Це дуже складно. Це дуже клопітно. Тож якщо відчуваєте в собі нестачу сил, то краще не беріться за цю справу. Корч, як і каміння, можна придбати в зоомагазині, а можна притягнути з вулиці, але тоді будьте готові правильно її обробити.

Садимо рослини. Які вибрати для оформлення акваріума?

Отже, грунт укладений, корчі теж. Заливаємо водою (відстояною, звичайно!) акваріум нарівні з ґрунтом. Тепер сідаємо рослини.

Як вибрати рослини в акваріум? Це справа кількох питань. А як ви готові їх доглядати? Початківцям, звичайно, радять невибагливі краєвиди. Просто це найдешевші види у магазині. Усього в акваріумі має рости не менше 3 видів рослин, які відрізнятимуться за висотою. Логічно, що найнижчий ми виносимо на передній план. Середні будуть радувати око на серединці, а довголисті рослини посадимо на задньому дворі.

Далі заливаємо в акваріум воду. Деякі акваріумісти радять перед цією процедурою накрити плівкою рослини. Лити воду слід акуратно, щоб не пошкодити ніжні водні сади. Тепер прибираємо плівку і – вуаля.

Практичні поряди: оформлення акваріума

“Грот”

Нарешті, варто розставити акценти. Якщо ви – повний новачок в акваріумній справі, то спочатку вам може здатися, ніби акваріум – це декор в інтер’єрі. Але тільки потім, коли почнете доглядати за ним, ви зрозумієте, наскільки важливо правильно підтримувати затишок і гармонію в цьому маленькому світлі. Акваріум – це не декоративний елемент, а середовище, де живуть такі ж живі, як і ми з вами, істоти. І якщо так сталося, що ми їх приручили, то давайте турбуватимемося про них на належному рівні. Не забувайте дбати про їхній комфорт і здоров’я, хитруючись у дизайні. А найкраще довірити цю справу професіоналам. Наш магазин може гарантувати правильне оформлення – гарне, вишукане, на ваш смак – без шкоди для акваріумних мешканців. Телефонуйте!