Живлення акваріумних рослин відбувається завдяки кореневій системі і листю, що поглинає вуглекислоту і мінерали з водного розчину. Базовими елементами, що відіграють основну роль в утворенні здорової рослинної маси, відіграють СО2 і азот. Вуглекислий газ відіграє основну  роль в процесі фотосинтезу і відповідає за накопичення рослиною клітинної маси. У природних водоймах концентрація СО2 у воді постійна. У акваріумах вуглекислий газ швидко витрачається і вимагає постійного оновлення. Щоб підтримувати стабільність СО2 взакритому водному середовищі, треба подавати вуглекислий газ штучно.
Азот є фундаментом для будівництва білкової складової рослин, він є головним компонентом їх для зростання. Азот є присутнім в акваріумі у вигляді органічного компонента корму для риб. Але амінокислоти – продукт розкладання органіки, рослини самостійно засвоїти їх неможуть. Тут в процесі живлення рослин величезну роль відіграють грунтові бактерії. Вони відповідають за переробку органіки в нітрит і нітрати. У такому стані азотні сполуки легко витягаються з води і грунту і засвоюються акваріумними рослинами.

аквариумные растения

Окрім базових елементів, з яких будуються нові клітини рослин, в процесі росту у акваріумних рослин беруть участь кальцій, магній, калій, фосфор і ін., що називаються макроелементами. Окрім них для росту і розмноження рослинам в невеликих долях потрібний комплекс мікроелементів. До них належать залізо, мідь, марганець, цинк і ін. Незважаючи на мікроскопічну потребу цих елементів для життя акваріумних рослин, значення їх не можна недооцінювати. Мікроелементи приймають участь в процесі фотосинтезу і є стимуляторами багатьох ферментів.

Макроелементи, їх роль в розвитку акваріумних рослин

Після заселення акваріуму, встановлення балансу у водній екосистемі, розмноження бактерій в грунті можливості отримання в достатній кількості вуглекислоти і азоту, рослини починають рости інтенсивніше. В процесі формування молодих рослин величезну роль відіграє фосфор. Цей макроелемент відповідає за накопичення і витрату запасів енергії, за дихання і повноцінне живлення рослин. Рослини можуть засвоювати фосфор з фосфатів. За їх перетворення з органіки відповідають придонні бактерії, що переробляють залишки корму в мінеральні фосфати. Якщо рослини відчувають нестачу фосфатів, вони реагують потемнінням кольору молодих пагонів, скручуванням листя, появою на зрілих ділянках червоних і бурих плям.

Величезне значення в процесі розвитку рослин відіграє калій. Він перешкоджає розмноженню водоростей і відіграє значну роль в ході фотосинтезу. Недолік калію призводить до порушення обміну азоту і відмиранню ділянок тканин рослин. Першою ознакою недоліку калію є утворення на краях листків бурих і жовтих ділянок. Питання недоліку калію вирішується внесенням в акваріум мінеральних добрив, у складі яких міститься калій.

Кальцій відповідає за стан клітинних мембран рослин. Недостатня щільність мембран клітин в молодих пагонах і листі порушує клітинний обмін, від цього вони стають блідими, ростуть неправильної форми. Дефіцит цього елементу веде до відсутності пружності клітинних мембран. Зазвичай в акваріумі нестача кальцію – велика рідкість. Якщо відбувається своєчасна заміна води в акваріумі з додаванням водопровідної з достатнім вмістом  кальцію, то нестачі кальцію не спостерігається.

Магній виконує важливу роль в обміні речовин, особливо у інтенсивно ростучих рослин. При його нестачі листя жовтіє через відсутність хлорофілу. Якщо на листі з’являються білясті прожилки, а їх тканина шарується, значить, рослини терплять магнієвий голод і необхідно терміново внести добрива, у складі яких міститься магній.

Роль мікроелементів в розвитку акваріумних рослин

Для повноцінного живлення і фотосинтезу акваріумні рослини потребують залізо. У звичайній воді його вистачає, іноді солі заліза випадають у вигляді іржавих пластівців. На жаль, це тривалентне залізо, яке акваріумні рослини не засвоюють. Більше того, двовалентні іони, яких потребують рослини, у воді дуже швидко окислюються і стають недоступними для рослин. При нестачі заліза сповільнюється процес фотосинтезу, спостерігається затримка в рості у рослин, листя набуває відтінок жовтизни. Залізисте голодування в акваріумі може бути знижене частковою переробкою іржавого осаду грунтовими бактеріями і зв’язуванням його в двовалентний стан. Також акваріумістами розроблений спеціальний комплекс – хелафори, спеціальні речовини, які нормалізують процес живлення рослин.

Необходимые для жизни растения микроэлементы

Мідь бере участь в створенні ферментативної системи і утворенню білків у рослин в акваріумах. Без неї неможливі ріст і розмноження рослин. Нестача міді призводить до хлорозу листя, а потім до їх відмирання. Підживлення міддю здійснюється за допомогою мідного купоросу з розрахунку до 0,2 мг на 1 л води один або двічі в місяць. У такій же пропорції для повноцінного зростання рослин в акваріум вноситься бор. Борне голодування веде до почорніння і подальшого відмираннялистя і пагонів.

Нестача цинку і магнію в акваріумі на зовнішньому вигляді рослин позначається не відразу, але в її результаті у рослин сповільнюється обмінні процеси, а, отже, і зростання. Молібден відповідає за накопичення азоту в клітинах рослин, засвоєння фосфору і вуглеводний обмін. Кобальт відповідальний за вироблення рослинами вітаміну С, а також за обмінні процеси на клітинному рівні.

Подкормки для аквариумных растений

Підживлення для акваріумних рослин

З появою комплексних добрив акваріумістам не треба більше копітко підбирати склад для підживлення рослин і усі потрібні елементи містяться  в придатному для засвоєння рослинами вигляді. Такі склади можуть мати рідкий вигляд і потребувати додаткового розведення в потрібних пропорціях, а також мати тверду форму. Тверді підживлення вносять безпосередньо в грунт.

Розчинне підживлення надзвичайно ефективне для акваріумів, в яких не містяться риби, основні виробники натрію і фосфору. Інакше їх надлишок може призвести до порушення балансу і розвитку водоростей в акваріумі. Тверді добрива, що прикопуються в грунт, надзвичайно важливі на етапі запуску акваріума, коли не збалансована екосистема, а рослини потребують повноцінного живлення. Окрім достатнього набору усіх необхіднихелементів, такі добрива є стимуляторами росту кореневої системи для пересаджених рослин.