З транспортуванням акваріумних улюбленців стикається навіть акваріуміст-початківець. Адже вже на початку йому доводиться перевозити рибок з акваріума в магазині в домашній акваріум. І це, до речі, має не менше значення, ніж підбір здорових рибок і подальший догляд за ними. Тож хочеш не хочеш, а доводиться вивчати правила перевезення акваріумних рибок. Але якщо ви стикаєтеся з переїздом. З’являється необхідність “передислокації” акваріума на велику відстань. Що робити? Перевезення акваріумів може здійснюватися як самотужки, так і замовити у нас послугу.
По-перше, можна спробувати впоратися самому. Тут важливо вивчити правила та етапи транспортування. По-друге, ви можете замовити цю послугу. Наприклад, у нас. Тоді не варто турбуватися про те, що з вашими рибками щось трапиться. Адже за справу взялися професіонали. Транспортування для акваріумних мешканців – це стрес. І чим правильніше відбуватиметься цей процес, тим менше стресу отримає населення вашого акваріума. Так що ж варто добре задуматися над тим, чи готові ви пильно і акуратно дотримуватися правил перевезення.
Щоб рибок не загубити…
Але як взагалі відбувається процес перевезення акваріумів?
Спочатку потрібно подумати про транспортувальну ємність. Звичайно, ми не можемо взяти акваріум повністю і поставити його в машину. Оптимально такою ємністю може бути пакет для рибок. А якщо великі сомики із шипами, то відра. Щодо обсягу пакета. Хоча цей і тимчасовий притулок для акваріумних мешканців, все одно його потрібно розраховувати на «більше». Пропорції такі, що чим довше рибкам доведеться провести в дорозі, тим більше має бути обсяг ємності.

Транспортировочной емкостью могут быть и пакеты, и небольшие пластиковые емкости
Отже, з пакетами та ємностями розібралися. Знайти таку ємність – це ж не виробництво акваріума. Справді! Але як наповнити його? Не варто заповнювати пакет водою доверху, як це може зробити новачок. Рибці потрібна не лише водна стихія, а й повітря. Оптимальним є наповнення пакета із розрахунку одна третина води, дві третини повітря. Бажано наповнити пакет киснем, але вже залежно від видів рибок. Так, наприклад, атмосферним повітрям дихати воліють півники та й взагалі лабіринтові рибки. Чистий кисень може обпекти їх. Ось якщо населення акваріума складається з рибок, що дихають атмосферним повітрям, пакет для транспортування рибок потрібно наповнити атмосферним повітрям. При цьому пам’ятайте, що ви не повинні порушити вже створену акваріумну систему. Води потрібно додавати у розрахунку одна третина, а дві третини – атмосферної. Як зберегти таке співвідношення? Просто не випускайте з ємності повітря, яке там вже є, та додайте туди кисень перед тим, як закрити пакет.
Ось ви вже й починаєте переконуватися в тому, що перевезти рибку з пункту А до пункту Б не так просто, як хотілося б. При цьому пам’ятайте, що довезти її потрібно у здоровому стані!
Ідеальна щільність рибок коли відбувається перевозка акваріума
Так, якби йшлося про одну рибку, справа не була б такою складною. Але зазвичай нам доводиться перевозити цілі акваріуми. Там живе часом десяток-другий строкатих акваріумних красунь. Так ось. У тісноті та не в образі – це не та формула, якою слід керуватися під час транспортування акваріума. Перевозити акваріумних жителів на далекі відстані слід якомога меншими групками. Скупченість тут ні до чого. Щільність рибок у транспортувальній ємності має бути мінімальною. Наскільки це можливо. Згадайте при цьому, як ви любите подорожувати: у набитому битком автобусі, де не подихнути і не зітхнути, і де просто яблуку ніде впасти, чи в салоні комфортабельного автомобіля?
В ідеалі, кожну рибку потрібно перевозити в окремому пакеті, що, звичайно, створює певні труднощі для перевізників. Але чим більше рибка повинна провести часу в транспортувальній ємності, тим більше простору має бути. І річ тут не просто в комфорті. Якщо в процесі перевезення акваріумна рибка загине, її тіло почне дуже швидкими темпами розкладатися у воді. Сама вода псуватиметься теж дуже швидко. Отже великі шанси втратити ще не одного «мешканця». Тобто загибель однієї риби може потягнути у себе загибель інших тварин пакета.
Тепер можемо поговорити про температуру коли відбувається перевезення акваріумів.
Перевезення акваріумів: температура “на борту”

Об’єм води в пакеті – 13, об’єм повітря – 23
Якщо ви перевозите рибок далеко, то температурний режим особливо значущий. Чи зима, чи літо, в транспортувальній ємності температура повинна бути по можливості стабільною. Інакше рибки просто не винесуть переїзду. Але чи не засунемо ми терморегулятор у пакет? Для цього є спеціальні пластикові контейнери-термоси. Туди поміщають пакети з живністю, що транспортується. Наше головне завдання – уберегти рибок від температурних перепадів, які вона відчуватиме дуже тонко під час подорожі.
Такі контейнери не тільки підтримують температуру, але й слід зазначити, що забезпечують так званий жорсткий каркас. Пакет легко втрачає свою форму. Навіть якщо його трохи нахилити. Ця властивість пакета може спричинити травмування. І потрібна швидка допомога акваріуму. Отже, термоконтейнери необхідні також для захисту риб від механічних пошкоджень, які можуть статися випадково.
Ще варіант забезпечити каркас рибкам. Взяти картонний ящик і обкласти його пінопластом. Тоді в середину поміщаємо пакет із рибкою.
Власне пакети ми просто так теж не можемо залишити. Їх найкраще обгорнути газетами, зім’ятими перед цим. Можна взяти утеплювач, спінений поліетилен чи поролонні підкладки. Деякі перевізники застосовують вовняні тканини, що може допомогти в холодну пору, а також звичайні ковдри. Це, звичайно, теж зіграє на руку у стабілізації заданої температури, а також гарантує рибкам у пакеті безпеку від випадкових ушкоджень.
При якій температурі перевозити акваріумних рибок
Тепер розберемося у температурних режимах. Гази у воді розчиняються краще, якщо температура води нижча. При цьому життєва активність рибок падає, але й вода при транспортуванні псується не так швидко, якщо її температура нижча. При цьому потрібно враховувати пороги температурних режимів, які підходять для рибок у вашому акваріумі. Якщо вода буде надто холодною, рибка може захворіти. Адже одним холодна вода не страшна, а іншим вона зовсім не підходить. Мова, в принципі, не йдеться про зовсім холодну воду. Йдеться про нижчий поріг. Тобто якщо акваріумна рибка цього виду спокійно живе у воді від 25 до 28 градусів, то вода при транспортуванні повинна бути виставлена на 25 градусів. Але це як приклад.
Так, ще що важливо. Враховуйте і загальний стан довкілля. Йдеться, звичайно, про температуру. Якщо надворі мінус десять, то навряд чи вам варто встановлювати нижній поріг. Краще підняти температуру до 28, тобто до можливого максимуму, бо вода в пакеті все одно, хочемо ми того чи ні, охолоне. Тоді із можливого діапазону температурних режимів вибираємо верхній поріг. А ось якщо на вулиці літо та сонце в зеніті, то упаковувати рибок обов’язково в прохолодному приміщенні, щоб зберегти нижній поріг температури, оскільки на шляху вона нагріється.
Майте на увазі, що при жарі можна розглянути питання про упаковку рибок із використанням кубиків льоду. У холодну пору року може бути використана так звана грілка. Це такі джерела підтримання тепла чи холоду, які можуть стабілізувати температуру у потрібному режимі тривалий час. Але вирішувати, чи потрібно їх використовувати в конкретному випадку, все-таки варто виходячи з індивідуальних показників. Враховувати, наприклад, потрібно погоду за вікном і тривалість транспортування, примхливість рибок, що транспортуються, і умови їх переїзду.
Комфортне перевезення акваріумів
Загалом для рибки переїзд не може бути комфортним у принципі. Але зробити його менш шкідливим для її здоров’я та самопочуття – це наше основне завдання. Перед тим, як самостійно перевозити акваріумних красунь, подумайте, чи ви готові взяти на себе таку відповідальність. Іноді через брак досвіду, додавши, наприклад, льоду, ви можете охолодити воду в пакеті настільки, що це не допоможе, а посилить ситуацію. Бувають випадки, коли любителі, які займалися транспортуванням вперше, додавали влітку надто багато льоду або взимку перегрівали воду так, що рибки помирали то від переохолодження в спеку, то від перегріву в зимовий час.
Перевезення акваріумів, забираємо все «інше»
Окремо хочеться сказати кілька слів про перевезення рослин. Звичайно, рослинність вимагає до себе не менше уваги і педантичності, ніж сама живність. Акуратно виймаємо рослини із ґрунту. Якщо коріння вхопилося за камінчики, то постарайтеся не порушити кореневу систему. Зелені насадження акваріума потрібно скласти у пакет. При цьому там має бути не просто волого, а додаємо туди кілька води. Щоб не сталося парникового ефекту, обмотуємо рослини газетами (мокрими, звичайно!). І таким ось простим чином транспортуємо в потрібний пункт Б.
Грунт в акваріумі не важливо транспортувати окремо. Інша річ, що буває великий акваріум, який і без наповнення важко перетягувати. Так ось тоді можна вибрати звідти ґрунт і пересипати його у відро чи іншу ємність. Декорації, виготовлені штучно, можна замочити в розчині білизни. Таким чином, наліт, який міг утворитися на їхній поверхні, зійде. Не забувайте про правильне встановлення акваріума після перевезення.
Обережно, не поцарапай!
Звичайно, найважче перевезти самих риб, щоб вони не загинули за час подорожі. Але при перевезенні самого акваріума потрібна також деяка акуратність і кмітливість. Акваріум, порожній або з ґрунтом, обмотуємо за допомогою стріч-плівки. Це вбереже його від зайвих подряпин. Дуже великі акваріуми переносяться за допомогою спеціальних «присосок».
При переносі акваріума є теж кілька правил.
Якщо транспортування відбувається взимку, майте на увазі, що під час морозу скло може дати тріщину навіть від легкого удару.
Якщо ви плануєте при перенесенні робити невеликі зупинки-відпочинки-перекури-перепочинки, то подбайте про наявність пінопласту, на який можна буде поставити акваріум у цей час. Інакше ризикуєте отримати тріщину та займатися тим, щоб знову купити акваріум. У себе ми користуємось брендом акваріумів Blue Barbus. Не тримайте акваріум постійно за верхню штегу, вона може просто зірватися. Акваріум тримається знизу під час перенесення.
Виходячи з цього, ми рекомендуємо скористатися послугою перевезення риб. Це відносно недорога послуга, як і загалом послуги з обслуговування акваріумів, враховуючи вартість купівлі нових акваріумних жителів. Професіонали, які люблять акваріумну справу та цінують життя кожного акваріумного мешканця, гарантують вам оптимальне перевезення акваріума.