1

Акваріум – водна біосистема. Маленький мікрокосм в сучасному приміщенні. Його господар бажає мати не тільки гарну прикрасу інтер’єру або куточок відпочинку у кімнаті – він воліє спостерігати розвиток, еволюцію у власній екосистемі, пізнавати нові факти з життя її мешканців. Статична картинка одного разу адаптованого населення акваріума, нехай найкрасивішого і найсучаснішого, швидко стає звичайною. Урізноманітнення новими видами риб не завжди можливе.

З акваріумною флорою все інакше. Навіть за наявності невеликої кількості рибок за допомогою водяних рослин можливо створити неймовірно гарний, динамічний мікромір з власними складними законами, взаємозв’язками. Спостерігаючи зміни в житті водних мешканців, можливо знайти з ним взаєморозуміння та узяти участь в іх складних та іноді навіть драматичних відносинах.

Рослини – необмежений ресурс постійного розвитку та оновлення акваріума, тому останнім часом представникам водної флори акваріумісти приділяють особливу увагу. Рослинні акваріуми облаштовують сучасними технологічними винаходами. Проводиться вивчення ритму життя різних видів акваріумних рослин, їх взаємодії, харчування та інших умов, необхідних для їхнього життя. Облаштуванням рослинних акваріумів займаються найкращі дизайнери і акваріумісти. Особливо актуальним є питання про правильний розвиток водних рослин та вивчення умов, які максимально сприяють декоративному формуванню і росту представників водної флори.

Особливості акваріумних рослин

Условия необходимы для выращивания растений в аквариумеУ доглянутому акваріумі життя водних мешканців постійно змінюється, перетворюючись в захоплюючий серіал. Які умови необхідно стоворити рослинам, аби вони росли, розвивалися, змінювали відтінки листя, не хворіли, не поступалися своїм місцем водоростям?

Для створення максимально комфортних умов для представників флори в акваріумі, необхідно знати і враховувати їхні біологічні особливості. Практично усі акваріумні рослини насправді пристосовані до життя у напівзаглиблений спосіб. Тільки декілька видів пристосовані до виключно підводного існування: невибаглива кладофора, валіснерія та деякі інші.

Ще одною вагомою особливістю є місце походження рослин, ареал їхнього розповсюдження у природі. Здебільшого вони – діти тропічних водоймищ, які звикли до місцевих особливостей зміни дня та ночі, температурного режиму, складу грунту. Якщо акваріуміст бажає отримати досконалий акваріумний садок, він повинен потурбуватися про створення умов, якнайбільше схожих до тих, у яких обрані ним гідрофіти пристосовані існувати. В наслідок порушення цього правила рослині в акваріумі починають хворіти, зупиняються у рості, навіть гинуть, поступаючись місцем водоростям.

На відміну від вищіх рослин, водорості, зокрема сінє-зелені, існують в умовах різного клімату, у тому числі у середніх широтах. Їхні спори розповсюджуються повітряним шляхом і присутні майже усюди. Коли в акваріумі занепадають вищі рослини, довго чекати на появу водоростей не потрібно.

Єдиний спосіб досягти успіху у справі культивування акваріумних рослин – це створити для них умови, до яких вони призвичаїлися на своїй батьківщині.

Живлення – основа життєдіяльності вищих рослин

Корни аквариумных растений

Рослини не мають змоги поглинати органіку або тверді частки. Харчування відбувається завдяки поглиненню вуглекислоти і мінералів, розчинених у воді. Вуглекислий газ – основа для фотосинтеза рослин і накопичення біологічної маси. В природніх водоймах його кількість постійна, але в обмеженому об’ємі акваріума вуглекислий газ швидко абсорбується рослинами. Тому його запаси необхідно поповнювати штучно. Рослинам необхідно забезпечити наявність СО2 у концентрації 20 мг/л води. Важливо постійно стежити за цим параметром, оскільки зменшення концентраціі вуглекіслоти уповільнює розвиток рослин, а збільшення – пригнічує тварин.

Мінеральні елементи, що приймають участь в утворенні біомаси рослин, також мають утримуватися на контролі. Частково вони додаються в акваріум при зміні води, деякі утворюються в процесі життєдіяльності грунтових бактерій. Але, якщо власник акваріума прагне швидкого та здорового росту рослин, він не може задовольнитися випадковим поповненням мінеральних речовин. Потрібне штучне підживлення.

Слід пам’ятати, что мінеральні речовини засвоюються комплексно. Наявність одного мікроелемента може бути запорукою абсорбції іншого. Розрахувати потребу акваріума в конкретному виді добрив може тільки фахівець. Для власного користування найкраще використовувати комплексні добрива, що розроблені під загальні потреби акваріуму певного виду, в якому існують рослини певного типу.

Освітлення – необхідна умова, за відсутності якої фотосинтез стає неможливим

Освещение в морском аквариуме

Рослини накопичують енергію и поглинають мінеральні речовини протягом світового дня, а синтез органічних речовин відбувається у темний період доби. Правильне освітлення дуже важливе для швидкого роста та накопичення живої маси. Обираючи освітлення, потрібно враховувати, що необхідна потужність світлового потоку складає від 0,5 до 1 Вт на літр об’єма, в залежності від глибини акваріума, тривалості світлової доби та спектрального діапазону освітлювального пристрою.

Більшість акваріумістів віддає перевагу люмінесцентним лампам, оскільки при їхньому застосуванні найлегше дотриматися порад щодо показників потужності, якості світлового променю, спектру випромінювання і досягти максимальної ефективності фотосинтезу. Останнім часом інтенсивний розвиток спостерігається у категорії світлодіодного освітлення для акваріумів, які мають перевагу завдяки економному споживанню електричної енергії та дають можливість високоточного регулювання якості світла.

LED-освітлення можливо встановлювати як над поверхнею води, так і всередині. Якщо грамотно врахувати потреби рослин стосовно потужності, розподілу та тривалості освітлення, додаючи до цього правильне спектральне навантаження, можливо зробити акваріум дійсно привабливим і незвичним.

Тропічні рослини в природному середовищі отримують постійну кількість освітлення протягом року 12 годин. Цього досить аби накопичити енергію для якісного фотосинтезу. Регулярність і постійність характеристик світлового променю важлива для розвитку рослин. Не слід подовжувати світловий день в акваріумі, оскільки рослини не встигатимуть переробляти накопичені за день поживні речовини. Порушення балансу освітлення призводить до пригнічення рослин.

Фільтри і біофільтри – важливі елементи баланса в акваріумі

колонии бактерий в аквариуме

Бактерій виконують в акваріумі роль біофільтра. Вони переробляють токсичні речовини у безпечні, навіть корисні. Крихітні істоти мешкають скрізь у акваріумі, але найбільше – у грунті та рослинах. Що більше біомаса рослин у акваріумі, тим якіснишим буде очищення води від продуктів життєдіяльності тварин. Таким чином підтримується рівновага у природних водоймах.

Бактерії заселяють акваріум першими, відразу після запуска. Прискорити процесс їх розмноження та збільшити процент саме корисних одноклітинних допоможуть спеціалізовані біодобавки.

Природна фільтрація, що встановилася в акваріумі, є запорукою перемоги над водоростями. Здорова та обширна колонія фільтруючих бактерій не залишить спорам паразитів жодного шансу на виживання, забезпечить чистоту акваріума. Оскільки бактерії харчуються тими самими продуктами, що і водорості, заселення акваріума ними позбавляє небажаних мешканців можливості харчуватися, рости и розмножуватися. Бактерії діють у співпраці з вищими рослинами, разом створюють в акваріумі комфортні умови для риб та інших мешканців.

Циркуляція та аерація води в акваріумі

Струйная аэрация в аквариуме

Циркуляція води виконує не менш важливу роль, ніж харчування та освітлення. ЇЇ ынтенсивність має знаходитися у співрозмірності з освітленням. Завдяки циркуляції води рослини отримують СО2 та мінеральні речовини, розчинені у воді, постійно. Поглинання відбувається через поверхню листа тим швидше, чим потужніше освітлення. Отже, чим вище потужність освітлювального пристрою, тим інтенсивніша циркуляція води має бути забезпечена в акваріумі. При потужності освітлення 1 Вт. на літр води рекомендовано встановити циркуляцію 10 л води на годину. Одночасно з зниженням потужності світлового опромінення потрібно вгамовувати и рух води.

Аерація забезпечує ефективний газообмін в акваріумі. Повітря подається у вигляді дрібних бульбашок, які збагачують воду киснем. Перш за все, аерація потрібна рибам, але вона допомагає також усереднювати температуру різних водяних шарів: близ обігрівача та на відстані від нього, поверхневих и донних шарів. Це також є важливим фактором стимулювання росту рослин, оскільки велика (більше 1 градуса) різниця між температурою грунту и поверхні води для них є стресом.