Чистка скла акваріума
Про те, як очистити стінки акваріума від нальоту ефективно. Як би нам не хотілося обмежитися милим спогляданням підводного світу в акваріумі, так чи інакше доведеться за ним доглядати. Правда, в ідеальному варіанті догляд за акваріумом має навіть приносити задоволення. Але зазвичай буває навпаки. Давайте з’ясуємо, чому так трапляється? Бути може, вся справа в тому, що ви не знаєте, як зробити ту чи іншу процедуру. Як просифонити грунт. вилікувати хвору рибку. Як позбутися від зеленого нальоту на стінках акваріума. Як чистити акваріум і як, власне чистити його стінки. А від неефективності ви допускаєте помилки і ускладнюєте собі життя. Сьогодні ми розберемося, як чистити скло в акваріумі так, щоб від ваших дій була максимальна користь при найоптимальніших часових витратах.
Без сумніву, кожному акваріумісту залежно від «стажу» доводилося чистити скло акваріума. Але ті, хто «плавав» на контрольних з біології у школі, напевно, не знають, що чищення акваріума проводиться не лише людиною, але й самим населенням.
Справа в тому, що чистити скло акваріума нам часто доводиться від водоростей. Зелений наліт на стінках акваріума. Це саме воно. У той же час, в акваріум можна підселити тих жителів, у раціоні яких почесне місце займають якраз ті ж самі водорості, що приносять нам купу клопотів. Їх ще називають водорослеїдами. Таким чином, від чистки до чищення буде йти більше часу, а вода в акваріумі буде засмічуватися трошки повільніше.
Але так чи інакше доведеться прийняти той факт, що з самоочищенням акваріум не справляється. І вже за всіма параметрами і симптомів просить вашої допомоги. Приступаючи до такої непростої з біологічної точки зору процесу, як чищення скла акваріума, новачки часто приймають це за «помити вікна», «навести порядок», «щоб блищало», «щоб були прозорі». Але це не зовсім так. А то й зовсім не так. Акваріум – це вам не декор, а складна біологічна система, яка повинна працювати як механізм годиною. І просто «прозоре» скло нам не потрібно.
Чистимо скло в акваріумі
В корінь проблеми, якщо бути точнішим. Справа в тому, що якщо це не «планова» чистка акваріумного скла, а викликана якоюсь проблемою чистка, то потрібно спочатку під мікроскопом розглянути цю проблему. Тобто, розібратися, чому довелося нам поза плану чистити скло в акваріумі. Зазвичай, справа в світлі.
Освітлення в акваріумі має настільки важливе значення, що його важко переоцінити. Світло потрібне акваріумних рибках, він необхідний для зростання акваріумної рослинності, і до всього цього в навантаження світло має відношення до чистоти. Тобто акваріумне освітлення провокує не тільки бурхливу рослинність в акваріумі, але і на його стінках – це сприятливе середовище для водоростей. І ось тут важливо не помилитися.
Занадто багато світла – і стінки акваріума зелені від зелених водоростей. Тут-то ви вирішили зменшити світло і знову перегнули палицю – вже в інший бік, так що час вам дізнатися, що занадто мало світла – це гарантія появи коричневих водоростей на стінках акваріума. І ті, і інші – мікроскопічні водорості, які поодинці людське око навіть не побачить, а ось скупчення їх на склі акваріума дуже навіть помітно. В тому і печаль.
Чистимо раз, чистимо два, або Як чистити стінки акваріума ефективно
А ще печаль в тому, що, почистивши від небажаних гостей акваріум один раз, ви не отримуєте ніякої від них зобов’язання зникнути і більше не з’являтися. Якщо чистити неправильно, ефект буде короткостроковий – всього кілька днів.
До всього іншого на стінках акваріума починає накопичуватися ще одна неприємна для акваріуміста гостя – бактеріальна слиз. З її появою, всі декоративні якості колишнього колись красивого і затишного вашого акваріума стрімко котяться до нуля.
Деякі акваріумісти-новачки практикують при цьому чистку одного тільки оглядового акваріумного скла. Природно, оскільки чистка «косметична» і проблем по суті не вирішує, через деякий кількість днів ви знову дивіться на зелене скло.
Чистимо скла акваріума: вода
Чистити скло акваріума можна хоч кожен день. Але якщо з водою в акваріумі виникли проблеми, то ця процедура втрачає свою корисність. Іноді свіжа вода – ось несподіванка, адже ми її сприймаємо як чисту! – провокує наліт на акваріумних стінках. Ну ось так буває. Влили нову воду, а наліт через день тут як тут.
Не вдаючись в хімічні подробиці і деталі цього заходу, просто візьміть чистеньку губку і обережно – обережно, не допустіть поширення бактеріального «мулу» або каламуті в акваріумі. Приберіть наліт, протріть акваріумні стінки. Як це робиться: просто щільно притискаємо «інструмент» (читай: звичайну магазинну губку, не використану до цього в будь-яких господарських цілях) до скла і повільно, але впевнено опускаємо її до самого низу скла, не розтискаючи.
Під вашим тиском на склі утворюється чистий простір. Тепер сполосніть губку в чистій воді і приступайте до нової забрудненої ділянки. Маленькими кроками ви очистите весь акваріум, і навіть якщо витратите більше часу, працюючи акуратно і повільно, але зате з більшою ймовірністю вам не доведеться знову приступати до цієї невеселої процедури.
Хімія в допомогу
Сучасні технології в загальному-то розв’язують нам руки у багатьох справах і починаннях. У тому числі і в акваріумістиці. Заходить чоловік в магазин з акваріумними приладдям – і очі розбігаються. А головне – здається, ніби все тепер можна оптимізувати за допомогою сучасних хімічних препаратів. Ну, наприклад, почистити скло акваріума з допомогою сучасної хімії та фармації.
Так, в магазинах і на порталах продають спеціальні препарати, але з ними краще не переборщувати – подумайте про рибок і про їх здоров’я.
З іншого боку, звичайну губку може у справі чищення акваріумного скла замінити спеціальний скребок для таких справ. Їх теж можна купити в магазинах, де продають акваріуми і акваріумну хімію. Є два види: односторонні скребки і двосторонні, магнітні.