Одними з найневибагливіших хатніх улюбленців вважають – кого б ви думали? – рептилій. Це – холоднокровні хребетні тварини. Загалом Господь подарував нашій планеті 9 000 різних видів рептилій. Деякі з них мешкають у воді, інші – біля неї. Лише невелика кількість взагалі обходиться без водойм.
Як рептилії потрапили у наші домівки? Напевне, через свою оригінальну зовнішність. Частіше вдома тримають черепашок: як водних, так і суходільних, також ящірок та змій.
Ще років десять тому вважалося, що купити акваріум для черепашки, або з черепашкою – це ознака певної дивакуватості (згадайте кота Матроскіна та його «черепашку у коробочці»), тим більше – з ящіркою або змійкою. Але сьогодні – кого тільки немає у хатніх тераріумах: павуки, жаби, тритони… і хоча кішки та собаки як і раніше тримають лідерство, рептилії і подібні створіння вже нікого не шокують. Тож, сміливо купуйте просторий акваріум і селіть у нього кого вам заманеться.
Види рептилій, що частіше зустрічаються у приватних оселях в якості хатніх улюбленців
Купити акваріум для черепахи або ящірки – надто загальне поняття. Отже, серед ящірок ми можемо побачити вдома:
- Зелену ігуану;
- Степного гекона;
- Рідше – агаму;
- Ще рідше – плямистого єублефара;
- Або гекона-уроплатуса з Мадагаскара.
Серед змій підлягають утриманню вдома пересічними громадянами:
- Маисовий полоз;
- Синеязиковий сцинк;
- Королівський пітон;
- Удав звичайний;
- Йеменський хамелеон;
Що стосується черепах, то вибір взагалі дуже великий. Більшість з цих тварин не можуть зашкодити людині – отже, є кандидатами для хатнього утримання. До того ж, панцирні рептилії досить невибагливі у догляді, тож облаштувати їх вдома не важко.
Зовнішній вигляд черепахи приваблює своєю дивакуватістю, вайлувата хода здається смішною – отже, серед рептилій черепахи найпопулярніші. Якщо вести мову про конкретні види, то частіше можливо зустріти у продажу:
- Червоновуху черепаху;
- Середньоазиатську суходільну черепаху;
- Грецьку черепашку;
- Розмальовану черепашку;
Переваги хатніх рептилій
Почнемо з іншого: які в них є недоліки? Ну, їх не так приємно гладити, як кішку або собаку. Але й уваги вони майже не вимагають – скоріш, вони сприймають вас терпляче. Деяким людям саме такі хатні улюбленці пасують внаслідок особливостей характеру та режиму дня.
Порівняно з рибками рептилії вимагають набагато менших турбот (мається на увазі, розповсюджені види). Холоднокровні улюбленці майже не пахнуть, як коти або хом’яки, вони не цвиринчать та не шубуршать, як папужки чи кроленята, не роблять припасів у шафі. Нарешті, вони не линяють – хіба що іноді. Живуть у прийнятних умовах довго: якщо черепашку добре годувати, у вас будуть шанси передати її у спадок дітям і навіть онукам.
Придбати акваріум для черепахи та забути про щоденний догляд
Великим плюсом рептилій є те, що ці тварини не вимагають щоденної турботи. Один раз забезпечте їм гарну домівку, обладнану усією технікою, що буде підтримувати температуру та освітлення, а також – вологість; облаштуйте будиночок, де вони ховатимуться – і спіть спокійно.
Виходячи з цього, дуже важливо придбати акваріум для черепахи, ящірки або іншої рептилії з самого початку зручний. Оскільки частіше за все мова йде про черепаху, то і у цій статті ми орієнтуватимемося переважно на неї.
Як обрати акваріум для черепахи
Перш ніж обирати акваріум для черепахи, важливо усвідомити його функції.
Взагалі акваріум для черепахи або іншої рептилії має назву «тераріум». Це – повністю ізольована ємність, облаштована для утримання рептилії. Всередині зазвичай є невеличкий шар води унизу – для водяних черепах, аби вони могли сидіти там, занурившись повністю. Якщо черепаха суходільна, їй цього не потрібно. Повинна бути кормушка, лампа, обігрівач, часто іграшки – східці, трубки і таке інше.
Акваріум для черепахи має бути розрахованим на ріст тварини. Якщо ви купуєте рептилію, то обов’язково повинні поцікавитися, чи вона вже доросла, чи ще ростиме. Взагалі, черепахи ростуть усе життя, просто з досягненням зрілості ріст уповільнюється. Ви маєте чітко уявляти собі кінцеві розміри черепахи, купуючи для неї житло: вона повинна мати змогу не тільки сидіти в ньому, але й прогулюватися.
Більшість покупців віддають перевагу скляному акваріуму десь на 100 літрів. Пластикові акваріуми для черепах не рекомендуються, оскільки тварини дряпають їх кігтями, і вони починають виглядати б/у. Є спеціальні види скла, що мають високу міцність і при цьому прозорі: саме вони здатні максимально полегшити догляд та спостереження за улюбленцем.
Режим дня
Деякі власники черепах утримують рептилій «на волі» – дозволяють повзати по кімнатах. Їм здається, що тваринам це комфортно, весело. Але черепаха – не кішка. Вона набагато щасливіша у своєму будиночку, ніж де інде. Хатні протяги, неспокій, погано відобразяться на здоров’ї тваринки: вона хворітиме, а може й взагалі померти. До того ж, ці тварини пересуваються дуже повільно, і погано адаптуються до умов нашого життя: отже, є всі шанси наступити на них або придавити дверима.
Не треба приписувати черепасі власні уявлення про комфорт – спробуйте її зрозуміти. Їй набагато спокійніше та безпечніше у тераріумі, ніж на долівці.
Питання суші та води в акваріумі для черепахи
Купуючи акваріум для черепахи, потрібно пам’ятати, що цим тваринам потрібна і вода, і суходіл. Для водяних черепах вода повинна займати дві третини об’єму акваріума, аби вони могли занурюватися з головою та плавати; для суходільних вода не потрібна. Отже, перш, ніж купувати черепаху та акваріум для неї, поцікавтеся екологією обраної тварини.
Але навіть водяні черепахи часто виходять з води – подихати та погрітися під лампою.
Земельне питання
Акваріум для рептилій – цілком особливий вид акваріума. Але оскільки ми самі звикли бачити грунт під ногами, тож, і акваріум без грунта нам важко уявити. Але для черепахи грунт не є обов’язковим елементом – скоріш, декоративним. Так само, як і для усіх інших рептилій.
Декорувати тераріум краще особливим грунтом – великим камінням, яке тварина не зможе проковтнути. Ковтання черепахою дрібних камінців – розповсюджена проблема. Також каміння має бути окатаним, без гострих кутів, аби тварина не отримала травми.
Гарний варіант – дерев’яний або очеретяний настил. Існують і штучні замінники, що імітують трав’яний шар.
Будьте дуже обережними, обираючи грунт для тераріума.
Зазвичай, тераріуми продаються з «бережком» – невеличка скляна або дерев’яна площадка на «другому поверсі» під лампою, до якої ведуть східці. Тут черепаха буде грітися після купання. Якщо площадка та східці скляні, потрібно купити очеретяний або інший шороховатий килимок.
Освітлення в тераріумі також потрібно облаштувати грамотно. Зазвичай це – ультрафіолетова лампочка. Її завдання – замінити собою природнє сонячне проміння і подарувати тваринці міцний скелет та панцир. Лампа має виділяти тепло.
Звичайні лампи накалювання краще не використовувати: завдяки ним випарюється вода, а також вони позбавлені того корисного впливу, що його мають ультрафіолетові лампи. Звичайно, не варто виставляти тераріум на сонце: вдень, коли ви, вірогідніше за все, будете відсутні, сонце так нагріє його, що черепашка просто задушиться.
Для тераріума також потрібен терморегулятор: більшість черепах найкомфортніше почуваються за температури 30 градусів ± 3.
Купити акваріум для черепахи можливо з усім обладнанням, або окремо.
Фільтрація в акваріумі для черепах
Зазвичай черепахи випорожнюються відразу після їжі – в цьому сенсі процеси обміну в них налагоджено точно. Тому краще годувати черепаху в окремому резервуарі, який просто мити після трапези. Якщо на це немає часу, прийдеться встановлювати фільтр, до того ж потужний. Випорожнення частіше відбувається під водою.
Фільтр не позбавить вас необхідності підмінювати воду у черепашнику. Накопичення старої брудної води загрожуватиме тваринці хворобами.
Рептилії в домі та офісі
Рептилії все частіше утримуються людьми вдома та на роботі. За ними цікаво спостерігати, відірвавши очі від монітора. Їхні своєрідні звички та поведінка здатні розрядити напружену атмосферу інтелектуальної праці.
У нашому магазині ви можете придбати:
- Акваріуми для рептилій;
- Тераріуми для черепах;
- Обладнані акваріуми для рептилій;
- Обладнання: фільтри, обігрівачі, освітлювальні прилади;
- Предмети інтер’єру: доріжки, годівнички, килимки, східці тощо.
Також отримати вичерпну фахову консультацію стосовно утримання певного виду черепах та інших рептилій.