Казки – не наш профіль. А от справжню історію утримання в акваріумі золотої рибки ми залюбки вам розповімо.
Коли ми кажемо: рибка в акваріумі, то абсолютна більшість людей уявляє собі саме золоту рибку. Цю яскраву красуню, оповиту почутими ще у дитинстві казками, важко не впізнати. Вона була і залишається улюбленицею дітей і дорослих, хоч скільки б нових вишуканих рибок не пропонувалося у продажу.
Коли з’явилися акваріуми з золотими рибками?
Першу згадку про золоту рибку знаходимо у Піднебесній країні – себто, у Китаї. Там її утримували задля естетичного задоволення вже в Х сторіччі. Рибки жили у басейнах біля споруд релігійного призначення. Потім з’явилися в домівках багатіїв. Кожна рибка мала власного прислужника, що доглядав її та відповідав за стан її здоров’я.
Тоді, у Китаї, золота рибка мала свій класичний вигляд. З Китаю мода на рибок перейшла до японської знаті, потім – до Кореї. Коли вона потрапила до Європи, над нею почалися експерименти з метою створення нових порід. І дійсно, наразі існує кілька десятків різних морф цієї витривалої рибки: і білі, і чорні, і плямисті… яких тільки немає?! Останньою долучилася до клубу золотої рибки Америка.
Що в нас сьогодні?
В наші часи золоті рибки впевнено тримають перше місце за популярністю. Для більшості акваріумістів золота рибка була першим коханням. Найактивніше селекційні роботи з золотою рибкою ведуться в США та Японії.
Рибка залишається улюбленицею і на своїй батьківщині – у Китаї. Вона вважається національним символом, що дарує щастя та вдачу (порівняйте з Пушкінською рибкою, що виконувала усі бажання). Зображення золотої рибки можна побачити на килимках, шовкових картинах, очеретяних циновках, безлічі сувенірів. Її утримують в багатьох оселях.
Три бажання від золотої рибки
Відповідно до відомої казки російського класика ми звикли, що рибка сама виконує наші бажання. Але в дійсності, це ми повинні турбуватися за неї, якщо вже узяли на себе таку відповідальність.
На відміну від більшості акваріумних риб, золота рибка не походить з зони тропічного клімату. Вона не потребує підігріву води, хіба тільки у нерестовому періоді. Деякі види рибок витримують навіть заморожування у воді! Звичайно, йдеться про стародавні, чисті, негибридізовані форми золотої рибки. У акваріумах рибок утримують за температури від 8 до 18 градусів, деякі види вуалехвостів потребують підігріва до 20-22х. з одного боку – це є великим плюсом, з іншого – майже повністю примушує до утримання золотої рибки виключно у видовому акваріумі.
Але на цьому терплячість золотої рибки закінчується:
- вона потребує великого об’єму води – до 40 літрів на пару і простору для плавання – не менше одного метра.
- Також інтенсивної фільтрації і бажано донного фільтра, оскільки виділяє в воду багато слизу, багато їсть, риє грунт та висмикує рослини.
Догляд за золотою рибкою, такий, що дозволить їй дійсно бути щасливою, потребує певних зусиль. Але в комфортних умовах рибка може дожити до поважного віку 25 років! При цьому мати розмір до 20 см в довжину. Найстаріша золота рибка померла у віці 41 року, що офіційно зареєстровано у книзі рекордів Гинеса. Звичайно, це було можливо тільки за умови пильного догляду та справжньої дружби.
Сто карасів – і всі золоті?
У світі нараховується більше 100 видів золотої рибки: комети з довгим хвостом, вуалехвости, тощо.
В комет довге струнке тіло та довгий хвіст; вони були виведені селекціонерами в Америці.
Вуалехвости мають тільце кругле, а хвіст довгий та широкий, що дійсно нагадує вуаль.
Золота рибка на призвисько «Шубункін» має довгий хвіст та безліч варіацій кольору. Шубункіни часто живуть не в акваріумах, а у садових прудах.

Золота рибка комета
Особлива порода золотої рибки – телескоп. Найпопулярнішим є чорний гібрід. Але природнє золото все-такі дещо просвічує на його боках. Очі в телескопа великі і дивляться в різні боки. Хвіст довгий, подвоєний, через що телескоп пливе наче у тумані.
«Лев’яча голівка» має специфічний наріст на голові; спинний плавець в неї відсутній. Вважається невдалим гібридом.

Львіноголівка
Дуже схожа на лев’ ячу голівку оранда. Але в неї подвійний хвіст, наросту немає, а спинний плавець збережено.
Водяные глазки — еще один подвид золотых рыбок. У них глаза выпучены так, как только это можно было бы сделать. Они напоминают какие-то пузырьки, а не глазницы. Из-за зрения таким красоткам в аквариум лучше не совать остроконечные декорации, а то эти рыбки могут незаметно травмироваться.