Акваріумні рибки – багато у чому унікальні хатні мешканці. Начебто, вони є, вони вимагають уваги та турботи, вони такі гарні; але вони не зможуть пожалітися вам, якщо в них щось негаразд. Коли догляд за акваріумом здійснюється неналежно – вони не скавчатимуть, не нявкатимуть, не гризтимуть хатні тапки. Рибки страждають мовчки. І так само мовчки радіють і граються. У цьому певна привабливість акваріумістики – у можливості зрозуміти інше життя без слів. І найперше, що має навчитися визначати акваріуміст-початківець – чи задоволені його маленькі друзі своїм меню.
Оптимальне харчування – це, напевне, один з важливіших моментів акваріумної справи. Неправильне харчування рибок призводить до погіршення якості води. Від поганого корму рибки можуть страждати ожирінням. Іноді поганий корм може призвести навіть до отруєння та загибелі рибок. Тож, визначитися з питанням правильного харчування потрібно якнайшвидше.

Різним рибкам – різні блюда

Часто акваріумісти-початківці роблять жахливу помилку – забувають про те, що різні види риб віддають перевагу різному корму. Про те, що собака любить кістки, а кицька – рибку, що курці потрібне просо, а корові – сіно усі знають. А про те, що різні риби їдять по-різному, чомусь не всі здогадуються. Дивно, але деякі вважають, що якщо істота має голову та хвіст, луску на тілі та зябра – це означає, що вона споживає черв’яків. Але все трохи інакше.
Деякі неперебірливі рибки дійсно харчуються чим є: наприклад, меченостці ладні поглинути і сухі корми, і рослинні, і мотиля з дафнією. А от трофеуси мають таку травну систему, що не здатна до кулінарних експериментів, вони харчуються тільки травою. Їжа тваринного походження, навіть найкраща, може викликати в них інфікування.
Різниця у вимогах до харчування робить певні види риб несумісними в межах одного акваріума.

Меченосцы - всеядны

Меченосці їдять усе

Группи риб по «гастрономічним» уподобанням

Усі риби можуть бути поділені на кілька груп за харчовими уподобаннями:

  1. Хижаки: вимагають м’ясної дієти, тобто, вони харчуються… дрібною рибкою. В них великий шлунок, але короткий кішківник. У шлунок вміщується здобич цілком – риби не жують своєї їжі, а глоточні зуби використовують для утримання ще живої здобичі та проштовхування її у шлунок. У молодому віці таких риб годують раз на день. Дорослі риби можуть ковтнути в одну мить кормову «золоту» рибку та потім перетравлювати її кілька діб. Хижаками є більшість сомів, цихлових, морських риб. Для них виготовляють готові корми з великим вмістом білку, до яких вони призвичаюються і можуть споживати постійно.
  2. Вегетаріанці: звичайно, їхній травний акт влаштовано інакше. Деякі з них взагалі не мають шлунка, у більшості він мініатюрний. А от кішківник дуже довгий, завдяки чому груба рослинна їжа перетравлюється в ньому. В природніх умовах вони харчуються рослинами і водоростями. Однак, багато хто з них ласує і молюсками. Годувати їх потрібно частіше: рослинна їжа має малу енергетичну цінність, важко перетравлюється, тому потрібно постійне її оновлення. Для рослинноядних риб корисними будуть корми, що вміщують спіруліну та свіжі овочі. До риб-вегетаріанців відносять: карпових рибок, деяких цихлід родини трофеусов, скалярій та інших.
  3. Риби, що їдять, що є: найкраще підходять початківцям. До таких риб певною мірою відноситься більшість акваріумних мешканців. Але масова частка білкових домішок для різних рибок має бути дещо різною. Про це треба поцікавитися додатково.

korma_13
Склад готового корму «з магазину»
Частіше за все, інформація про склад корму міститься за упаковці. Але багато слів для акваріуміста – початківця можуть бути незрозумілими. Тож давайте вияснимо, що споживають рибки.
Один з головних компонентів корму, що пожвавлюють ріст риб – це протеїн. Зазвичай його масова частка у кормі найбільша. Для сінтезу в клітинах риби потрібні також амінокислоти у певному наборі. Для мальків протеїн є основною їжею – має складати половину меню. Дорослим рибам його потрібно менше – вони вже не ростуть. До речі, швидкість обміну речовин в організмі риби напряму залежить від температури води, тому риби середньої полоси споживають протеїну менше ніж тропічні красуні.
zabota-o-pitomcah-korm-dlya-akvariumnyh-rybok
Будь який корм містить жири – джерело енергії для рибок. В акваріумі рибки не витрачають на пошуки їжі стільки сил, як у природньому середовищі: тут харчування падає просто на голову, а у водоймах його потрібно шукати; стреси майже відсутні завдяки турботам господаря, хижаків поряд не має –ховатися і тікати теж не треба. Відсоток жирів у кормі має бути оптимальним, інакше рибкам загрожує ожиріння.
До речі, перевагу слід надавати рослинним жирам: вони легше перетравлюються. Для хижаків додавати окремо жири взагалі непотрібно – вони у достатній кількості містяться у м’ясних стравах. Деякі види м’яса надто жирні: легені, серце, тому давати їх треба обережно. Такі калорійні продукти можуть перетравлювати лише тропічні риби.
Для різних груп риб слід обрати різні корми:

  1. Для хижаків: масова частка протеїну – до 45%, жиру – не більше 3-6%, клітковина – 2-4%;
  2. Вегетаріанці: клітковина – 5-10%, жир – 1-3%, протеїн – 15-30%;
  3. Всеїдні: 30-40% білку, 2-5% жиру, клітковина – до 8%.
Пираньи - хищники в аквариуме

Піраньї – всесвітньо відомі агресивні хижаки

Нарешті, поговоримо про вуглеводи. Вони складають зазвичай 30-40% від загальної маси. В якості вуглеводів додають різні види крахмалу та сахарози. Вуглеводи не мають властивості стимулювати ріст, але є гарним енергетичним джерелом. Але завжди потрібно тримати у пам’яті, що в акваріумі дуже багато енергії рибкам витрачати не доводиться, а займатися фітнесом вони не вміють, тому слід ретельно розраховувати щоденну кількість корму на вуглеводній основі.
У сучасних кормах уміщуються також пігменти, наприклад – каротини. Вони надають рибам яскравого забарвлення, особливо впливаючи на помаранчеві, зелені та червоні кольори. Сині і бузкові риби мало реагують на каротини у меню. Але загалом гарне якісне харчування і їм надає здорового вигляду.
Окрім суто декоративної ролі, пігменти впливають на ряд важливих процесів в організмі риб: утворення ікри, підготування до нересту, імунітет. Природнім джерелом каротинів є артемія, та взагалі ракоподібні. Пігменти додаються виробниками у штучні корми.

Чи потребують риби вітамінів?

Так, звичайно, у цьому питанні риби не відрізняються від інших створінь. Вітаміни є основою багатьох біохімічних процесів, що відбуваються у їхньому тілі. Авітаміноз – нестача певного вітаміну, призводить до уповільнення росту, зниженню імунітету та до деяких специфічних захворювань. Деякі штучні корми містять певний набір вітамінів, але частіше акваріумісти купують їх і вносять у акваріум окремо. Особливо важливо давати вітаміни рибам, що постійно споживають сухі корми і не отримують рослинних добавок. Лише деякі корми високої якості містять вітаміни у достатній кількості.
0_13aaab_f76cb45b_L
Вітамін А
Потрібен для росту клітин. Особливо від його нестачі може страждати малеча. Малькам вітамін А додають у подвійній дозі. Якщо маленька рибка не росте, або в неї помітні деформації хребта або плавців – це ознаки дефіциту вітаміна А. також цей вітамін регулює функції центральної нервової системи, його запаси витрачаються у стресових ситуаціях, наприклад – при перевезенні.
Вітамін А не розчинний у воді. Додавати його потрібно безпосередньо у корм. Розкладається на прямому сонячному промінні, та під впливом атмосферного кисню. Корми, збагачені вітаміном А, не слід зберігати тривалий час.
Вітамін Д
Відповідає за розвиток тканин скелету, як і в людини. І дітей, і мальків потрібно забезпечити вітаміном Д. Він міститься у натуральному кормі.
Вітамін Е
Регулює репродуктивну функцію. Всмоктується лише у присутності вітаміну А
Вітаміни групи В
Впливають на метаболізм
Вітамін С
Формує імунітет, прискорює розвиток кісток. Корми, що вміщують вітамін С, придатні лише протягом кількох місяців – надалі вітамін розкладається.
Вітамін Н
Інша назва – біотін. Стимулює ріст клітин.
Вітамін М – фолієва кислота
Відповідає за яскраве забарвлення. Приймає участь у метаболізмі. Нестача фолієвої кислоти робить рибок в’ялими, мало рухливими.
Вітамін К
Бере участь у кровотворенні
Холін
Має значення при продукуванні цукру в організмі, регулюванні його вмісту у крові, координує вікові зміни.

Основне правило риб’ячого харчування
«Краще менше, але краще» – ось гасло усіх досвідчених акваріумістів. Зрозуміти, скільки корму потрібно рибкам, можна, якщо придивитися, за який проміжок часу вони знищують свою звичайну порцію. При правильному годування тривалість обіду не перевищує 2-3 хвилини. Якщо рибки харчуються довше – ви надто щедрі. Багато хто пропагує «голодні дні» в акваріумі, коли рибкам або взагалі нічого не дають, або переводять на рослинні корми.