Відомо, що основними вимогами для створення ідеального акваріума є наступні складові:

  • Освітлення.
  • Правильно підібраний грунт.
  • Добрива.
  • Бактерії.
  • Харчування
  • Фільтрація води.

Зупинимося на фільтрації. Для чого власне вона потрібна? Для того, щоб очистити воду від бруду, слизу і продуктів життєдіяльності різних мешканців підводного світу. Особливу увагу до фільтрації важливо приділяти густонаселеним акваріумам, з великою кількістю різних видів риб. Осад органічних речовин, розкладаючись, призводить до надмірного вмісту в воді амонію, нітритів, аміаку, що в підсумку потягне за собою загибель живності.

Зовнішній акваріумний фільтр

Для чисто рослинних акваріумів більш важлива циркуляція води, при тому рівномірна в усіх його ділянках, т.я. це сприяє кругообігу поживних речовин, що утворюються в процесі фотосинтезу самими рослинами. Тому фільтр більшою мірою потрібен для забезпечення стабільної циркуляції води. До того ж, варто зазначити, що рослини самі по собі виконують функцію механічної фільтрації. Велика біомаса, а, внаслідок цього, велика площа поверхні, в травнику дають можливість рослинам виступати як фільтрами, затримуючи на поверхні своїх листя дрібні частинки з води.

Окремо хочеться відзначити водну рослину, Кладофора. Крім свого цікавого кулястого виду, а так само невибагливості до ґрунту, ця рослина ще й активно бере участь в біохімічних процесах в акваріумі. Водорость осаджує на собі дрібні суспензії (бруд, багно, слиз), будучи тим самим природним фільтром. Потрібно лише час від часу виловлювати її з акваріума, промивати під легким струменем водопровідної води. Потім просто злегка віджати і знову опустити в акваріум. Але зупинимося на штучній фільтрації.

Способи фільтрації і види фільтрів

При виборі фільтра необхідно відштовхуватися від об’єму акваріума, кількості та різновидів мешканців, як риб, так і рослин.

Фільтрація буває внутрішня і зовнішня, а способи фільтрації за видами фільтруючих матеріалів, поділяються на механічні, біологічні та хімічні. Фільтри діляться на три типи.

Донний

Встановлюють на, або всередині грунту. Фільтрація здійснюється методом створення руху води всередині грунту. Це благотворно впливає на розмноження корисної мікрофлори, але ефективність залежить від того, наскільки добре грунт дренується. У злежаному грунті циркуляція води буде погана, а це призведе до накопичення продуктів розпаду і утворення отруйних газів.

Донний фільтр в акваріум

Так само треба бути готовим до того, що промивати наповнювач, використаний в фільтрі, доведеться не рідше двох або трьох разів на рік, а при його розташуванні це досить клопітно.

Внутрішній

Кріпиться на внутрішній стінці акваріума. Досить простий в експлуатації. Це розпилювач, який поміщений всередину поролоновою оболонки і розташований біля дна. Очищується просто. Поролон знімається, промивається і надівається назад. Робити все потрібно акуратно без різких рухів, щоб все накопичене не розпливлася назад по воді.

Внутрішній фільтр для акваріума

Для нормального функціонування фільтрів потрібна регулярна очистка. Внутрішніх фільтрів це стосується в першу чергу т. я. їх дія полягає в накопиченні бруду, яка не виключається із загальної циркуляції і продовжує розкладатися, поки поролон не буде витягнутий і промитий або замінений.

Зовнішній

Кріпиться на стінці або встановлюються ззовні акваріума. Цей тип фільтрів досить складний за своєю структурою, але при цьому більш зручний в експлуатації.

Зовнішній фільтр для акваріума

Це ємність, в яку поміщений фільтруючий матеріал, він може бути найрізноманітнішим. Від його виду залежить, яка за типом фільтрація буде задіяна (механічна, біологічна, хімічна). Принцип дії полягає в перекачуванні води з акваріума, через шланг з фільтром. Мотор нагнітає воду в ємність, проганяє крізь шари з одним із фільтруючих матеріалів і вже чисту по шлангу закачує назад.

  • За механічного очищення фільтр складається з пористої, різної за ступенем щільності, губки. Відповідно, чим щільніше, тим більше найдрібніших частинок вона вбере.
  • При біологічній фільтрації використовують різноманітні наповнювачі (керамічні, лаваль, керамзит, пемзу). Їх структура пориста, а це дозволяє забезпечити фільтруючим бактеріям достатню площу для їх колонізації. Відомо, що саме бактерії перероблють утворений в акваріумі амоній у нітрити, потім в нітрат, який використовується акваріумної флорою, а та в свою чергу виділяє в воду кисень в процесі фотосинтезу.
  • При хімічній фільтрації як наповнювачі використовують активоване вугілля, цеоліти та ін. Активоване вугілля поглинає і нейтралізує токсичні речовини, різні кислоти і надлишок мікроелементів. Але до нього варто з обережністю ставитися тим, хто тримає акваріуми-травники, так як він може адсорбувати не тільки непотрібні і зайві мікроелементи, але і все корисне.

Цеоліт також потужний природний сорбент. Він відмінно поглинає аміак, який зв’язує важкі метали, нормалізує кислотність.

Акваріум з хорошим фільтром

Висновок

Фільтрація води в акваріумі важлива і потрібна. Вибір виду залежить від потреб самого акваріума (об’єму, кількості і різноманітності його мешканців), а також від наявності зайвого простору біля акваріума. Добре б налагодити комплексну фільтрацію, яка забезпечить комфортне перебування і здоровий вигляд, як представників фауни, так і флори.