Акваріуми можуть бути дуже різними. Навіть якщо вони мають однакові розміри, залиті однаковою водою; якщо там живуть однакові рибки – все одно вони відрізнятимуться.
Але у загальному всі акваріуми поділяються на кілька великих груп: морські, прісні, тропічні.
Море вдома
Морські акваріуми з’явилися не так давно, і стрімко завойовують популярність серед українців. Але морський акваріум – не бюджетна фішка. Дозволити його собі може не кожен. Це – річ, так би мовити, статусна, і придбати її може той, хто почувається успішним.
Окрім краси і статуса морський акваріум дає багато цікавих спостережень. І здалеку, і зблизька дуже цікаво розглядати складний інтер’єр з рифами, коралами, мушлями. Ті, хто справді «хворіє» акваріумами, без винятку мріють спробувати себе у справі облаштування «моря».
Найцікавіше в тому, що в морському акваріумі – солона вода. І тому всі інші біологічні процеси також відбуваються тут дещо специфічно. Що стосується мешканців – то вони теж зовсім інші. Іноді це просто морські риби – дуже своєрідні за зовнішністю і поведінкою, а іноді йдеться про взагалі дивних тварин, наприклад – корали або морські молюски та ракоподібні.
Рифові акваріуми
Рифові акваріуми – різновид морських. Тут теж живуть морські риби, але вони – не головні персонажі. Родзинкою такого акваріуму вважаються живі корали та креветки. Тут можна побачити актінії, морських їжаків, віялових черв’яків, зірки. Велику роль в такому акваріумі грає освітлення.
Зазвичай, люмінесцентних ламп недостатньо, тому користуються металогалогеновими або діодами, аби такі своєрідні створіння могли здійснювати свою життєдіяльність.
Хижа квітка
Актінії стають все біль популярними завдяки своєму казковому зовнішньому вигляду. А от характер в цієї красуні – справді складний. Актінія – хижа істота. До того ж, має отруйні властивості, що їх використовує на полюванні та для самозахисту. Отрута актіній є дуже токсичною. Дрібні рибки та молюски гинуть майже миттєво, а людина, що мала тактильний контакт з гідробіонтом, може відчувати різної сили прояви серцевої недостатності, розладу координації рухів, больові відчуття, інтенсивність яких залежить від виду актінії. Поширені алергічні реакції, в тому числі – важкі.
Окрім щупальців, актінії мають на озброєнні стрекальні нитки. Ці знаряддя хижак використовує для захоплення здобичі та поглинання її.

Актиния
Актинії примхливі в утриманні, особливо стосовно параметрів води та режиму освітлення. Правильно обладнавши акваріум, ви отримаєте можливість милуватися незрівняною красою цієї глибинної квітки. Яка, до речі, може повільно повзати по акваріуму!
Серед рифових риб своєю красою та своєрідною зовнішністю визначається родина помацентрових. Це – теплолюбні тропічні морські мешканці з загону окунеподібних. Існує багато десятків видів цих цікавих риб.
Вода для моря
Ті, хто ще жодного разу не мав справи з морським акваріумом, спитають: звідки беруть воду для нього? Відповідь: готують вдома. Спершу потрібно приготувати знесолену воду, а потім – розчинити у ній потрібні солі у визначеній кількості. Солі можливо придбати в магазинах товарів для акваріумістики.
Видалити солі з води водогону можливо лише за допомогою обладнання для зворотнього осмосу. Тільки вода, оброблена таким чином, стає придатною для використання в морському акваріумі.
Штучна вода, що є продуктом осмосу, непридатна для вживання людиною. Також вона наділена великою електропровідністю, тому морській акваріум обов’язково повинен мати заземлення. Звичайно, будь-яке обладнання, що використовується для обслуговування такого акваріуму, не повинне мати металевих частин, що контактують з водою. Тому система фільтрації в морському акваріумі влаштована складніше і займає більше місця. До того ж, вимоги до чистоти води в морських мешканців, особливо –черевнополосних, дуже жорсткі.
Оформлення «моря»
Стильною декорацією для морського акваріума можуть бути так звані живі камені. Це такі спеціальні камені, що привезені в зоомагазин вологими. Що це означає і для чого потрібне? Для того, щоб зберегти їхню природну мікрофлору, що утворилася природним, правильним шляхом і тепер слугуватиме біобалансу вашого акваріуму.
Безліч бактерій, що мешкають не поверхні каменю та в його розломах, допоможуть створити в акваріумі комфортні умови для помітних мешканців: вони будуть тримати під контролем азотний цикл. Це те саме для акваріума, що для дитини – пребіотики. Таким чином запустити акваріум можна набагато швидше і більш вдало.
Створюємо прісне водоймище
Можливо дуже довго розповідати про морські акваріуми, але це – тема окремої статті. Зараз поговоримо також про прісні. Тут варіантів ще більше.
По-перше, режим освітлення у прісному акваріумі не обов’язково має бути інтенсивним: можливі різні варіанти, виходячи з того, водоймище якого типу ми намагаємося імітувати. Вимоги прісноводних мешканців до складу води також дуже різні. Тож, в кожної з нас теоретично є можливість створити аквас, який за ритмом життя підходить саме їй. Прісний акваріум – найдешевший варіант облаштування водного куточка удома або в офісі.
Прісні акваріуми в своєму облаштуванні, населенні та начинні імітують певний вид водойм: стримки річки, лагідні пруди та затоки, прозорі африканські озера з важкою водою та веселковими рибами, болота, навіть калюжі: так, саме калюжі треба створити тим, хто захоплюється тритонами, жабами, або півниками.
Для того, щоб акваріум дійсно відповідав своєму призначенню, добір грунтів, рослин та мешканців проводять особливо ретельно. Навіть декорації добирають, виходячи з їх можливого, нехай й не дуже потужного впливу на екосистему. Тоді навіть болотний акваріум вражатиме мінливою і дивною красою.
Порівняно з морським акваріумом, прісне хатнє водоймище більш буденне. Воно не так яскраво освітлене, кольори декорацій більш традиційні та помірковані. Але вони мають певну таємничість. Саме тут можна спостерігати за акваріумом кілька годин і не знати напевне, хто в ньому живе. Морський акваріум наче актор: весь ззовні, а далі – самі трубки та електроди, подивившись на які здається, що перед тобою – щось на зразок голови професора Доуєля. Прісний акваріум не такий яскравий, але він має більше внутрішньої гармонїї.
До того ж, доглядати прісний акваріум набагато легше – він сам підтримує багато параметрів у рівновазі, якщо тільки був правильно запущений. Обладнання потрібно менше і не таке потужне. Тому прісні акваріуми були, є і, напевно, ще довго будуть фаворитами акваріумістів-аматорів.
Одноманітність чи варіативність?
Більшість прісних акваріумів відповідають двом типам: видові або колективні. Видовой акваріум – це такий, в якому мешкають риби одного виду, але, можливо, різних підвидів і порід: барбуси, неони, гупі. При грамотному заселенні такі акваріуми є витривалими і дуже гарними.
Колективні є помешканням для різних видів риб, і тут важливо враховувати багато параметрів сумісності.
Прикрасою акваріуму можуть бути живі рослини. До того ж, деяким рибкам вони потрібні в якості укриття. Є рибки, що охоче додають рослинні компоненти до свого щоденного меню. Взагалі, рослини є активними охоронцями біобалансу і приймають участь майже в усіх хімічних процесах, що протікають в акваріумі.
Важливо приділити належну увагу аєрації та фільтрації. Очищення води від продуктів розпаду органіки та насичення її киснем – необхідна умова функціонування біосистеми.
Псевдоморе – двоє качок однією кулею
Душа бажає екзотики, а часу не вистачає? В таких випадках акваріум «псевдоморе» – саме те, що потрібне. Обманка для глядачів. Такі акваріуми декорують у морському стилі, але заливають прісною водою та заселяють річними рибами, добираючи не дуже поширених і оригінальних за зовнішністю: цихлових, наприклад.

Псевдоморе
Спеціальні ефекти досягаються за допомогою освітлення. Хоча у прісному акваріумі цілком можливе використання класичних люмінесцентних ламп, обирати краще в холодному синьому кольорі випромінювання. Світло має бути яскравим, бажано – точковим: тоді декорації видаватимуться об’ємнішими. Але все жі не треба забувати, що рибкам може бути не комфортно при занадто потужному освітленні. Тим більше, коли воно вмикається: вони не мають змоги примружити очі. Тому не забувайте, що акваріум – не тільки декорація, а й живий маленький світ.

Останній спосіб класифікації акваріумів – відповідно до цілей їхнього створення
За призначенням акваріуми поділяються на:
- Декоративні: для задоволення та краси;
- Промислові: для вирощування водних тварин для споживання та технічних цілей;
- Професійні: для розведення риб, спостережень, селекційної роботи.
Серед професійних акваріумів зустрічаються прісні та морські, але немає «псевдоморя».