Купуємо акваріум
Перш ніж стати до лав акваріумістів, потрібно дізнатися про акваріум якомога більше. Хоча б базові знання набути. Отримати їх можливо за допомогою цієї статті.
Вже кілька десятирічь в дизайні інтер’єрів існує тенденція прикрашати простір приміщення акваріумами. Тим більше, що багато з тих проблем, які раніше робили утримання акваріумів справою фахівців, сьогодні вирішені за допомогою сучасного спеціалізованого обладнання.
Акваріум можливо створити будь-якої форми, і це вже не буде скляна коробка з помітними швами, а дійсно сучасний, гарний і стильний водний мірок. Обладнання можна замовити разом з акваріумом – вам не потрібно самому розбиратися в технічних характеристиках фільтрів і компресорів: майстри акваріумної справи підберуть потрібне обладнання під ємність, що ви замовили на виготовлення.
А які дивні форми час від часу вигадують дизайнери для акваріумів! Тут не засумуєш! Як часто люди, що випадково побачили це диво в сусіда по квартирі, або десь в офісі, або навіть по телевізору, закохуються в нього з першого погляду і тут такі вирішують: «все, я теж таке хочу». І прямують до зоомагазина – обирати акваріум.
Але не все так просто, як гадалося спершу. Для того, щоб обзавестися дійсно гарним, і, головне – витривалим, живим акваріумом, потрібно дещо враховувати, купуючи його. То давайте розберемося в основних вимогах щодо акваріумів.
Акваріумісти, що професійно займаються продажем акваріумів, кажуть, що початківцям властиві крайнощі.
Крайнощі в акваріумах
Перша група мрійників спершу багато читає, а вже потім приходить по акваріум. Вони вже сильно налякані різними труднощами, але вперті. Багато говорять про хвороби риб, ніби бажають завести справжній риб’ячий лазарет, про складнощі у культивуванні акваріумних рослин, про хвороботворні мікроби та інше. До справи беруть вкрай виважено і з великими пересторогами. Напевне, вони заслуговують на пошану до свого почуття відповідальності, і ми ніколи не сміємося, коли у ємність на 100 літрів із фільтром, обігрівачем та аератором вони садять пару барбусів, та ще й турбуються, чи не постраждають вони від нестачі кисню та аміачного отруєння! Щоправда, нам доводиться долати їхній опір, коли ми пропонуємо щось цікавіше.
Другий тип – «море по коліно». Вони нічого не тямлять, але впевнені, що все вдасться. Купив акваріум, нажбурлявив води з крану, кинув рибок скільки і яких зміг дістати – от тобі і все. Ніяких уявлень про правила запуску, про догляд немає. Це дуже неприємно бачити, і, як любителі і шанувальники природньої краси, ми завжди дуже переживаємо, коли віддаємо рибок в руки «море по коліно».
Але якщо ви вже почали читати цю статтю, то навряд чи ви відноситеся до другого типу бажаючих мати акваріум. Тож, спробуємо розповісти вам найголовніше.
Для чого акваріум?
Поставте собі це питання і чесно відповідайте. Так, акваріум – це краса. Він дивує і зачаровує. Це – спілкування з природою, якого багатьом з нас так не вистачає в сучасному світі. Він дає можливість виринути з круговерті буденності, відпочити тим, хто дійсно в нього закоханий.
Але акваріум потребує догляду. Якщо ви сьогодні бажаєте його мати, а завтра – можливо, що ні, краще не беріться зовсім. Самий запуск за всіма правилами триває від кількох тижнів до кількох місяців, в залежності від типу акваріума, що ви його обрали. А далі його потрібно доглядати. Приділяти увагу. Якщо ви не готові до цього – не треба.
Дехто заводить акваріум заради статусу. Так, це дорога іграшка. Облаштований за всіма правилами, добре доглянутий, заселений екзотичними дивами, він впевнено свідчить на користь достатку свого власника. Є люди, які замовляють акваріум «під ключ» з усіма супутніми послугами: доглядом, чисткою, інше, і навіть не цікавляться, які риби в ньому плавають. Що ж, такий підхід теж має право на існування. Принаймні, примха багатої людини набагато легше переноситься рибками, ніж випробування на витривалість в руках «море по коліно».
Дійсно, якщо ви дуже хочете акваріум, але доглядати його не маєте часу, ви можете замовити «обслуговування акваріума» фахівцям. Нам, наприклад.
І все такі дещо потрібно знати. Тож –
10 фактів про акваріуми для «зелених» початківців
Тут список самих незвичних фактів.
Перше. На старт, увага – і два місяці чекаємо!
Купити акваріум – це лише початок. Купити і запустити – поняття різні. В кожному акваріумі потрібно встановлення стійкого (більш-менш) біологічного балансу, рівноваги, підтримання якої в подальшому лягає на плечі господаря.
Що таке запуск? Уявіть собі кімнату, з білим дахом, стінами, без меблів. Ніякого руху повітря. Напевне, вам схотілося б трохи прикрасити його, перш ніж заселитися?
Так само почуваються в новому акваріумі рибки. Не можна просто вкинути їх в чисту воду, навіть якщо вона має потрібні параметри жорсткості та кислотності. Перш ніж у акваріумі з’являться перші мешканці, він повинен бути облаштований: закладений грунт, встановлене обладнання, висаджені деякі рослини. У воді повинні початися властиві акваріуму хімічні процеси, про що ви дізнаєтеся, помітивши, що рослини почали рости. Тільки тоді слід запустити рибок. У подальшому воду доведеться час від часу підмінювати – зливати частину старої та доливати нову. Це – провітрювання.
Друге: мало місця – мало риб; багато місця – багато риб
Неможливо напхати десять видів риб в акваріум ємністю 10 літрів. Так само, як людям не вистачає простору в квартирі, рибки заважатимуть і дратуватимуть одне одного у малому акваріумі. Не робіть з краси гуртожиток. Тримайтеся здорового глузду.
Третє: правильний старт – запорука успіху

Маленький аквариум
Купіть акваріум не просто в магазині, а в справжнього фахівця, закоханого у справу: тоді ви і надалі звертатиметеся до нього з усіх питань. Хіба можна кинути напризволяще колегу? Справжній акваріуміст підкаже, яке обладнання встановити, які обрати рослини, які види риб гарно уживуться, а які – конфліктуватимуть. Йому – не байдуже. І це є дуже важливо. Особистої зацікавленості і дружнього ставлення не замінити ніякими грошима.
Доглядати маленький акваріум анітрохи не простіше, ніж великий
Багато хто з акваріумістів-початківців впевнений, що починати потрібно з маленького акваріуму, бо його простіше доглядати. Дійсно: в великому будинку прибирання менше, ніж в маленькому; велике авто їсть більше пального, а багато салату важче покришити, ніж мало. Але є один нюанс: акваріум – живий! Він весь – єдине живє ціле. Не в буквальному сенсі, а у загальному. Тому з маленьким акваріумом навпаки – більше проблем: як з маленькою дининкою, якій все потрібно, все негайно, і все найкраще. Тому для початківця як раз логічно придбати аквас на 100 літрів і більше.
Акваріум – не тільки вода та рибки
Будьте готові до великих трат, оскільки акваріум потребує:
- Обладнання: хоча б світильник та фільтр;
- Грунт: оброблений належним чином;
- Хоч якісь декорації – аби рибки не тикалися носами в скло.
Взагалі, варто додати, що у дійсно солідному акваріумі рибки, зазвичай, обійшлися найдешевше.
Не можна зробити акваріум швидко і надовго
Запуск акваріуму – окреме питання. Це – складний і тривалий процес. Риби живуть не просто у воді – вони із нею знаходяться в гармонії: рухаються у ній, дихають неї, ковтають її. Аби зробити для них комфортне середовище, потрібен час, гроші і вміння.
Сферичний акваріум
З приводу функціональності сферичних акваріумів та взагалі складних за формою багато суперечок. Взагалі, вони дуже гарні, а от рибок в них погано видно. Тому обирайте, що вам більше до душі: милуватися на розкішний аквас чи спостерігати за рибками.
Купувати нових рибок – не вихід
Про людей, що заводять рибок просто для краси, але не люблять їх, є напівсмішний жарт: «утримувати акваріум зовсім не важко – просто щотижня купуєш нових рибок». Не треба так робити.
Якщо в акваріумі є проблема, рибки хворіють або навіть вмирають, або рослини не ростуть, треба визначити причину негативних явищ, а не поспішати в магазин за новими мешканцями. Цілком імовірно, вони матимуть таку саму долю, як їхні попередники. Спершу треба позбутися головної проблеми, що псує всім в акваріумі життя, а вже тоді оновлювати «штати».
Не думайте, що рибки загинули, бо вам підсунули поганих. Спробуйте дошукатися правди. Доведеться витратити певний час. Найкраще – запросіть фахівця.
Час і гроші – не одне і те саме
Зміріться з думкою, що навіть за великі гроші не можна облаштувати акваріум швидко. Можна облаштувати красиво, екзотично – але не швидко. Певні біологічні процеси відбуваються в своєму ритмі. Їх не можна форсувати.
Не зупиняйтеся на досягнутому
Якщо в вас – гарний акваріум, і все добре, не припиняйте самоосвіту. Знання зайвими не бувають. Завжди шукайте додаткову інформацію про те, як правильно облаштувати акваріум, як годувати рибок, як вирощувати рослини. Можливо, можна зробити ваш акваріум ще кращім. А можливо, ви помітите негативні тенденції і зможете зупинити їх раніше, ніж вони стануть причиною справжніх негараздів.
Якщо витрачати багато часу на догляд за акваріумом для вас важко – наші акваріумісти-фахівці з радістю вам допоможуть. Ми пропонуємо послуги с обслуговування акваріумів в Київі:
- Генеральне прибирання;
- Систематичний догляд;
- Реанімація та вторинний запуск.
Подробиці надання послуг обговорюються індивідуально.