Багато дорослих мріяли в дитинстві мати вдома підводне царство. Але мрія впиралася в бажання і можливості батьків. Одні батьки не хочуть йти на поводу у дитячих бажань, боячись, що незабаром акваріум стане тягарем, який доведеться утримувати, а інші, може, теж бояться, але дозволяють дитині мати власне захоплення. Ось і виростають потім захоплені акваріумісти …
Як зробити дитячий акваріум максимально практичним?
Чому ми боїмося завести дитячий акваріум? Це питання до тих, хто вже давно чує бажання дітей завести вдома дитячий акваріум, але не поспішає його виконувати.
Дитячий акваріум дорослі бояться заводити в страху, що захоплення дитини акваріумними рибками пройде, а турбота незабаром ляже на і так перетруженние батьківські плечі. Інша причина – це витрати, які підуть на акваріум. Все це, звичайно, може зараховано до аргументів, але ось яку відповідь дадуть на це бувалі акваріумісти: головне – правильно все організувати.
Отже, акваріумні турботи. Дитячий акваріум повинен бути таким, щоб за ним було потрібно зовсім небагато догляду. І якщо зробити правильний запуск акваріума , якщо грамотно купити акваріум , підібрати акваріумне обладнання під нього, то проблем як таких не виникне. Що таке правильний вибір щодо такої категорії як дитячі акваріуми? Дитячий акваріум хоч і призначений для маленьких, але аж ніяк не повинен сам бути таким. Дитячий акваріум повинен бути по можливості побільше, так як в зовсім маленьких акваріумах екосистема буде вимагати більше догляду, ніж в акваріумах побільше.
До речі, дитячий акваріум можна завести не тільки вдома, акваріум в дитячому саду – давно вже добра традиція, яка вирішує багато проблем батьків на цей рахунок. Акваріум також заводять в шкільних класах, якщо діти навчаються в одному кабінеті, наприклад.
Вибираємо дитячий акваріум
При виборі форми акваріума теж не слід хитрувати, якщо ми говоримо про дитячий акваріум. Пряме скло – те, що потрібно. За ними буде легко доглядати, протирати їх скребком – взагалі нічого робити. Ну і потім – грамотний підбір акваріумний кришки дозволить забезпечити акваріуму хороше освітлення і вентиляцію.
Таким чином, участь дитини в догляді за такою штукою, як дитячий акваріум, зводиться до: а) погодувати рибок; б) робити вчасно підміни води. Це десь раз в тиждень і тут, напевно, без участі дорослих обійтися буде важко.
Звичайно, акваріум доведеться час від часу чистити. Але чистка акваріума – не таке часте явище, щоб через нього зовсім відмовлятися від такого задоволення. І тут теж потрібно розуміти, що чим більше акваріум, тим рідше його потрібно чистити. Велика екосистема довше може “сама про себе подбати”. Так що не пошкодуйте місця і можливостей – купити акваріум побільше.
Кого поселити в дитячий акваріум?
Нарешті, акваріумні жителі . Вони для такого випадку, як дитячий акваріум, повинні бути максимально невибагливими. Можна почати з звичайних гуппі. Ці рибки треба сказати, проживуть навіть без фільтрації та аерації, але, правда, з частими підмінами води. Якщо дитячий акваріум хочеться використовувати в тому числі і як естетичну складову інтер’єру, то візьміть інших, більш яскравих, але все так само невибагливих до обслуговування акваріума рибок. Їх насправді – хоч греблю гати. Не варто брати дуже вже красивих екзотичних красунь – дискус , золотих рибок і інших дуже примхливих улюбленців. А якщо рибки будуть нескладними в догляді, то проблем виникнути не повинно.
те ж саме стосується і рослин. На худий кінець, в дитячий акваріум можна посадити і штучні акваріумні рослини , з ними взагалі не буде клопоту. Однак любителям підводних зелених садів на замітку: є в асортименті акваріумних рослин такі, що будуть вимагати мінімального догляду. Головне – правильно їх підібрати. Тому що сама рослина може бути невибагливим, але об’їдають його рибки зроблять з нього сумне видовище. І навпаки – до рибок, які за своєю природою риють дно, не потрібно підсаджувати рослини, які люблять легко вкорінюватися, не маючи великих коренів.
Дитячий акваріум можна замовити спеціально. Так, наприклад, замість класичного акваріума з акваріумною кришкою можна замовити красиву, привабливу композицію а-ля будиночок або ще що-небудь в цьому роді. Це вже залежить від вашого бажання, від вашого бачення. Ну і від дитини, звичайно.
Дитячий акваріум як дитячий психолог
Участь дитини в процесі догляду за акваріумом – це незвичайний процес. Це уроки турботи, любові до природи, уроки терпіння і естетичного задоволення. А то, що споглядання аквариумного світу дарує заспокоєння, навіть не підлягає обговоренню.
Нарешті, пару слів про витрати. Дитячий акваріум – це дійсно трохи витратна справа, як і акваріум взагалі. Потрібно витратитися на сам акваріум, акваріумне обладнання до нього, купити акваріумних рибок, грунт, посадити рослини – теж не з найближчого ставка. Все, це, звичайно, потягне сімейний бюджет, але тільки на початку. Адже якщо вже на те пішло, то на розвиток дитини хороший батько і так витрачається, як би ти не крутив – потрібно дитині давати можливість отримувати хороший новий досвід, а не тільки обмежуватися комп’ютерними іграми і шкільними уроками. В цілому ж акваріум для дитини – це ціла школа. І дуже часто це захоплення переростає в хобі і переходить у доросле життя. Так чи варто шкодувати на дитячий акваріум?
До роботи з дитячим акваріумом дитини потрібно підготувати. І в організацію аквариумного простору його теж можна підключати. Нехай він не буде грати першу скрипку, у виборі рибок, але брати посильну участь – чому б і ні. Перед тим, як вручити чаду дитячий акваріум і сачок, повинен пройти тривалий етап підготовки, в тому числі – і підготовки інформаційної. Розкажіть дитині, що таке акваріум, які там закони життя існують, чому рибкам потрібне повітря, звідки вони взагалі потрапили в наші акваріуми … Багато батьків і психологи наполягають: дитячий акваріум допомагає батькам і дітям знайти спільну мову, якщо були до цього якісь то конфлікти, спільна справа об’єднує.
Як обладнати дитячий акваріум?
Якщо ми говоримо про дитячий акваріум, то перш за все в області обладнання потрібно говорити про акваріумну кришку. Батьки, які зважилися на дитячий акваріум, але не зважилися на акваріумну кришку, знають, чим це загрожує. Легше перерахувати предмети, які не потрапляли в акваріум без кришки внаслідок дитячих пустощів, ніж назвати, що там побувало.
Крім зіпсованих речей, псується ще і акваріум – адже в нього можуть потрапити різні інфекції і бактерії, сумнівні хімічні речовини … Одним словом, дитячий акваріум просто зобов’язаний бути обладнаний акваріумний кришкою. Крім того, це ж просто зручно – акваріум з акваріумний кришкою має свої отвори для годування риб і вентиляції, туди вже вмонтований світло …
Фільтрація і аерація також дуже важливі в дитячому акваріумі, як і в будь-якому іншому. Але тут потрібно замінити, що якщо ми не хочемо занадто багато часу і зусиль приділяти обслуговуванню акваріума, то потрібно приділити фільтрації та аерації особливу увагу.
яких рибок поселити в дитячий акваріум?
Питання дуже складне, насправді. Можна заселити в дитячий акваріум і гуппі , але якщо вони не будуть цікаві дитині, то, так би мовити, захід не матиме ефекту. У дитячому акваріумі можуть бути меченосці, барбуси і моллінезіі, можна поселити туди скалярій. Все залежить від того, як дитина готова доглядати за своїми вихованцями (під вашим керівництвом, звичайно). Якщо готовий – відмінно, беремо скалярии. Але якщо це питання не вирішене поки, починати краще з звичайних гуппі. У них, до речі, відмінні забарвлення самців – віялові прекрасні хвости.
Так, дитячий акваріум, як і будь-який інший вимагає уваги, в тому числі до підбору населення. Так, наприклад, при виборі рибок потрібно враховувати, як вони готові до мирного співжиття. Чи не перенаселяти дитячий акваріум, хоч як би не хотілося б побільше і порізноманітніше. Це тільки принесе нові проблеми, адже органіки в акваріумі буде з надлишком. Значить, біологічний баланс буде порушений …
Дитячий акваріум і дитяча залученість
Але головне – це дитяча залученість в процес. Якщо дитина так чи інакше брав участь у виборі акваріума, місця для нього, йшов з мамою або татом в магазин за рибками і у нього, як і у батьків, теж розбігалися очі від асортименту, то йому просто захочеться цим займатися. Адже яку найголовнішу функцію має дитячий акваріум? Перш за все – виховну.
Акваріум – це відповідальність. Можливо, тому дитячий акваріум часом так бояться завести батьки – від надлишку відповідальності на власних плечах, і, можливо, тому ж його так хочуть мати діти – від цікавості, адже вони поки ще такої відповідальності не мали. У проекті “дитячий акваріум” потрібно виконати одну важливу умову – пояснити чаду, що акваріум – живий організм і від дій людини він багато в чому життєво залежить. Якщо це станеться, то дитина зможе самостійно брати на себе відповідальність в майбутньому і не боятися ступити зайвий крок. Тому дитячий акваріум грає таку велику роль.
Якщо ви до цих пір сумніваєтеся, чи варто заводити дитячий акваріум вдома, можливо, вас варто проконсультуватися зі фахівцем і вибрати самий невибагливий варіант. Боятися акваріума не варто. Доглядати за ним неважко. А якщо вже часу на нього не виділити, то можна вдатися до послуг професіоналів. Але обмежувати себе в такому задоволенні навряд чи варто.