Мечоносці – популярні рибки, так само, як молі або гупі. Що цьому сприяє?
Мечоносці припливли до нас з далекий країв. Природа бажала поселити цих рибок біля берегів Гондураса та Гватемали, у водоймах Мексики та Центральної Америки. Маленька живорідна акваріумна рибка так подобалася вітчизняним акваріумістам, що сьогодні її можливо знайти у більшості аматорських акваріумів.
За науковою номенклатурою мечоносець відноситься до ряду пецилій та до родини пецилієвих. У природі існує ще зелений вид мечоносця. В умовах акваріума він може схрещуватися з пецилією. Результатом стають різнобарвні нащадки: чорні, червоні, жовті, плямисті – і всі вони лишаються мечоносцями.

Гібриди та селекція мечоносців

Селекціонери не обійшли своєю увагою мечоносця. Одним з їхніх досягнень стала поява мечоносця з довгими спинним та черевним плавцями, також із збільшеним хвостом. Існують мечоносці з двома мечами – такі собі ніндзяго: другий меч – це подовжений спинний плавець. Так само як і гупі, мечоносці виявилися досить варіабельними за зовнішністю.
2476829
Цікавий факт про мечоносців: якщо в акваріумі щільність посадки риб завелика, то мечоносець може змінити стать. До речі, саме статева ознака самців – подовжений у нижній частині хвіст і дала назву цим рибкам.
У природі самців набагато менше, ніж самок: 80% ікринок вміщують ембріони жіночої статі. І розмір рибки у акваріумі значно менший, ніж у природних умовах: лише 5-6 см замість 8-12 см. Самки значно більші за самців.
m5

Який справжній колір мечоносців?

Оскільки сьогодні мечоносці є улюбленими рибками багатьох акваріумістів і матеріалом для наполегливої праці селекціонерів, варто замислитися: а якими вони були до того, як люди звернули на них свою дієву творчу увагу? Отже, природне забарвлення мечоносця – оливково-сіре з однією або кількома подовжніми полосами червоного кольору. Самці мають яскравіше забарвлення, ніж самиці. Але сьогодні гібриди можуть демонструвати різне забарвлення: червоне, жовте, помаранчеве та інше.
11506

Які умови в акваріумі придатні для розведення мечоносців

Утримання мечоносців не завдає великого клопоту: рибки витривалі і неперебірливі у харчуванні. Оптимальна температура води – 24-26 градусів за Цельсієм. Якщо тимчасово знизити показники термометра, то для мечоносців це не буде трагедією: вони можуть витримувати прохолоду до 16 градусів. Саме тому аматори часто утримують їх в акваріумах разом з холодноводними золотими рибками.
Також мечоносці витримують значні коливання жорсткості води: від 8 до 25 градусів. Показники кислотності краще тримати в межах 7-8.
144

Годування мечоносців

Рибки споживають різні корми:

  1. сухі готові, пластівці, общипують губами розмоклі стікери для хижаків;
  2. живі: дафнію, трубочника, коретру, циклопа, мотиля;
  3. консервовані та морожені.

Тобто можливо годувати усім тим, що їдять більш перебірливі сусіди по акваріуму. Коли корма не вистачає, мечоносці харчуються акваріумними рослинами і може витримувати завдяки цьому перерву у годуванні до 2-3 тижнів. Їдучи у відпустку, можливо сміливо полишити у квартирі акваріум, якщо в ньому багато рослин, не дуже багато риб та усі вони – мечоносці. Повернувшись, ви побачите рибок здоровими, а акваріум – навіть чистішим, ніж раніше – мечоносці обшкрябують водорості з рослин, декорацій та скла. Коли вже дуже хочеться їсти, можуть повитягати з ракушок молодих равликів-катушок.
Меченосец

Вода для мечоносця

Звичайно, підміни води потрібні. Хоча рибки можуть витримувати значні коливання параметрів води, тобто, жити у проблемному акваріумі, випробовувати їх на міцність не варто зайвий раз. Кожен тиждень бажано підливати свіжу відстояну воду приблизно в кількості 1/3 від ємності акваріума. Краще, аби вона була підігріта до тієї самої температури, що підтримується в водному куточку.
Рекомендовано у акваріумі з мечоносцями використовувати аератори, оскільки рибки рухливі і споживають багато кисню. Але за невеликої щільності посадки риб можливо обійтися без додаткової подачі кисню.

Поведінка мечоносців

Акваріумісти, які утримують цих рибок не перший рік, знають, що мечоносці – попригунчики та пустуни. Акваріум, де вони мешкають, обов’язково має бути прикритий кришкою. Частіше за все вистрибують самці. З чим це пов’язано, визначити важко: адже рибки не кусають і не б’ють одне одного. Але дійсно, мечоносці інколи вистрибують.
Xiphophorus_helleri_5
Загалом ця рибка мирна. З сусідами аналогічного розміру вживається добре, нікого не чіпає. Але деякі повільні риби можуть позбутися своїх великих плавців через пустощі мечоносців. Також самі мечоносці важко витримують наявність ще більш рухливих сусідів – барбусів, наприклад. Рибки, що значно менші за мечоносців, можуть стати для них “іграшками” – вони їх ганятимуть та тикатимуть носом. Тому не варто допускати такого сусідства. Втім, досить часто мечоносці чудово живуть із дрібними неонами або іншими рибками і нічого не трапляється доти, поки акваріуміст не дізнається про таку можливість і не почне хвилюватися.
Між самцями мечоносців може виникати напруга якщо самиць значно менше в акваріумі. Але змагання їхні досить безпечні і по більшості – суто показові. Щоправда, самі рибки так не вважають, і важко переживають стрес. Аби цього не сталося, кількість самиць має бути принаймні у двічі більшою за самців.
Мечоносці іноді потребують відпочинку і ховаються для цього між рослинами або запливають у середину декорацій, де можуть зазнати нападу сомів або інших власників хованок. Потрібно забезпечити їм можливість іноді побути на самоті.

Як розмножуються мечоносці

Рибки належать до живорідних. Вони народжують живих мальків, вже добре сформованих та здатних до самостійного життя. Вагітність триває приблизно 40 діб. Перед пологами черевце самиці роздувається, навіть стає шароподібним. Кількість мальків в одному виводку – до 50 в великих досвідчених матерів.
Xiphophorus_hellerii12
Самицю, що готова до родів, варто відсадити в окремий акваріум з рослинами, що мають дрібне листя. Ці хащі створять хованки для малечі, не дозволять їм бути з’їденими. Матусю також варто видалити з малявочника: хоча при правильному харчуванні мечоносці не їдять власних дітей, але хто може знати напевне, чи усім задоволена молода мати?

Харчування мальків

Мальки цих акваріумних риб з задоволенням харчуються досить крупним кормом: нематодами, артемією, порізаним трубочником. Підійдуть і готові корми з поміткою “для мальків живорідних риб”. Можна використовувати сухий корм. Інколи дають жовток звареного яйця.
Якщо сталося так, що роди відбулися в загальному акваріумі, мальків можливо спробувати виловити сачком та відсадити. Інакше більші риби можуть їх проковтнути. У природі мальки мають змогу ховатися, але у замкненому просторі акваріума це важко зробити. Якщо в акваріумі багато рослин, це підвищує шанси малечі на виживання.
Варто пам’ятати, що вилов сачком та пересадка є стресом навіть для великої риби. Якщо умови акваріума дозволяють заховатися малькам, то краще не чіпати непланованих нащадків та покластися на природу.

Рослини в акваріумі з мечоносцями

Як ви вже переконалися, рослини в акваріумі з мечоносцями дуже потрібні. Необхідно, аби рибкам було де і поплавати, і сховатися.

Кабомба

Кабомба

Бажаними в акваріумі з мечоносцями будуть такі рослини:

  • капомба: має кілька декоративних різновидів, але потребує дуже чистої води і несумісна з рибами, що риють грунт. Але мечоносцям води пасує чудово. Висаджена вздовж задньої стінки, вона створює чудові густі хащі. Розмножується черенкуванням: потрібно відірвати верхівку в рослини, що досягла поверхні та вкопати у грунт поряд;
  • елодея: також гарних варіант для мечоносця. В природі довжина стебла елодеї досягає метра. Рослини створюють справжні тропічні ліси у прісних водоймах. Рослина швидко росте за умови потужного освітлення, тож зарості потрібно буде проріджувати. Елодея менш вередлива, ніж капомба, и підійде навіть новачкам в акваріумістиці;
  • валіснерія: якщо ви бажаєте посадити рослину і більше про неї не турбуватися, то валіснерія – те, що вам потрібно. Вона росте швидко майже на будь-якому грунті, не має особливих потреб щодо параметрів та температури води, швидко розмножується відводками. Посадивши кілька рослин біля заднього скла, через півроку ви матимете справжні зарості бамбука. Довге листя валіснерії сягає метра і більше, і згодом стелитиметься по поверхні води.
Элодея

Елодея

Кілька нюансів про мечоносців

Співвідношення самців і самичок серед мальків залежить від температури води при їхньому вирощуванні. За високої температури більше самців, за низької – самиць. Статевої зрілості рибка досягає у віці 5-7 місяців, що також залежить від температури утримання. Усі види мечоносців здатні схрещуватися між собою.

Элодея

Елодея

Мечоносці мають гарний імунітет і майже не хворіють. За гарних умов в вас не виникне з ними жодних проблем. Але купуючи рибок варто забезпечити їм карантин, аби не внести в акваріум чогось особливо небезпечного.
Неприємно отримати на згадку про крамницю грибок. Але він є виліковним. Якщо у рибок на карантині з’явився на тілі білий пушок, їм потрібні соляні або марганцеві ванни.

Меченосцы любят растительные чащи

Мечоносці бавляться між рослинами

Вірусні хвороби потребують діагностики фахівцем. Найпростіший спосіб отримати консультацію – викласти фото хворої рибки на якому-небудь форумі акваріумістів. Але існує велика вірогідність того, що ваш порадник сам розбирається в хворобах риб не краще за вас. Якщо ви бажаєте отримати дійсно професійну консультацію з питань догляду за рибками та лікування хвороб, зверніться до наших акваріумістів за телефонами, що вказані на сайті.

Великий вибір гібридів на ринку дає можливість утримувати видовий акваріум і при цьому втішатися різнобарвними рибками.