Э такє дотепне прислів’я: «Риби мешкають як правило у воді». Та воно тільки на перший погляд здається смішним, коли не вдумуватися в нього. А насправді, по-перше: дійсно існують риби, які деякий час можуть обходитися без води; а по друге, вода для риби означає набагато більше, ніж просто середовище: це і повітря, яким вони дихають, і рідина, що сповнює тіло, і опора, що дає змогу рухатися. «Риби мешкають у воді» – вказівка на те, що вони живуть інакше, ніж ми, зовсім інакше. І для того, щоб зрозуміти рибу, слід визначити, що таке для неї вода.
Ще один дотепний вираз: акваріумістика – позашлюбна донька іхтіології. Тож, які основні характеристики біологічних процесів, що відбуваються в воді? Як змінюється вода, що перебуває в акваріумі, із часом? Які її зміни є корисними, а які – шкідливими для мешканців акваріума?
Що потрібно для того, аби створити рибкам у кімнатному водоймищі комфортні умови, схожі на ті, що є звичними для них у природі? Як досягти розмноження та швидкого росту риб? Всі ці питання ставить перед собою кожен акваріуміст, але вітчизняна наука ними майже не цікавиться. З метою їх вирішення не створюються нові наукові проекти, не фінансують працю науково-дослідних центрів, не будують лабораторні комплекси.
Взагалі, напевне, немає можливості прямо порівнювати умови акваріума з великими природними водоймами. Розмір має значення, як каже ще одне відоме прислів’я. До того ж, ставок чи річка не є замкнутою системою: вони існують у гармонії з атмосферою, гумусом, вітрами, опадами, підземними водами. Тому часто акваріум не підкоряється тим закономірностям, що походять з дослідів промислових риболовів або гідрологів. А ті процеси, що є схожими у акваріумі і природнім водоймищі, відбуваються в них з різною швидкістю і мають не однакові наслідки. От тут і потрібно усвідомити, що вода від води може відрізнятися.
Майже кожен підручник с основ акваріумістики має розділ, присвячений воді. Однак, більшість з нас читає його в останню чергу, коли вже має певний досвід і власні помилки. Новачки швидше цікавляться видами риб, їх харчуванням, шукають нові гаджети для акваріума та декоративні рослини, а про воду навіть не замислюються. Дарма! Тому що створити дійсно гарний акваріум, нічого не знаючи про воду в ньому, неможливо.
Отже, найголовніше про воду.
Акваріум і водогін
Перш, ніж братися до пошуку порад, як покращити життя риб у вашому акваріумі, зупиніться та замисліться: для чого взагалі у вас стоїть на полиці та склянка? Якщо ви просто хочете мати гарних рибок – вам не сюди.
Акваріум – це маленький світ, в якому мешкають живі істоти, і вам, як господарю, доведеться докласти певних зусиль, аби зробити їхнє життя щасливим.
Перше, що необхідно запам’ятати – немає нічого поганого в тому, аби залити в акваріум воду з водогону. Але, у водогоні вода дезинфікується за допомогою різних хімічних домішок, більшість з яких містять хлор. Тому що хлор вбиває все живе. До речі, кількість хлору водогоні великих міст змінюється відповідно до пори року та епідемічної ситуації.
Якщо ви мешкаєте у старому будинку, то вода, проходячи трубами, чіпляє певну частку іржі, що також є досить неприємним бонусом для акваріумного населення.
Як це відбувається в природніх умовах?
Що робити із хлором у воді та солями важких металів, які вона намила по трубах? Найпростіше – застосувати загальновідомий спосіб очищення води: відстоювання. Потрібно просто набрати воду в ємність із широким верхом (каструлю або таз) та поставити без кришки на кілька днів. Потім у акваріум заливають не усю воду з ємності, трохи залишають біля дна, дбаючи про те, щоб осад не збовтувався при зливанні.
Також, воду можна скип’ятити: під час нагрівання хлор інтенсивно випарюється. Але як це зробити для акваріума у 500 літрів? При цьому ми ведемо мову не тільки про «першу» воду, якою заливають новий акваріум, а й про ту, що піде на підміну згідно графіка. Без часткової регулярної підміни води утримувати акваріум неможливо: жоден найпотужніший фільтр не впорається з усім тим забрудненням, що спричиняють риби.
У природі процеси очищення відбуваються завдяки деяким видам бактерій. В акваріумі вони також мешкають, але їх надто мало порівняно із кількістю риб.
Перед запуском акваріума
Взагалі, перш ніж заводити акваріум, непогано поцікавитися якістю води у вашому водогоні, її кислотністю, жорсткістю, та іншими вагомими параметрами: принаймні, ви будете мати уявлення про проблеми, що можуть вас спіткати в майбутньому. Потім непогано було б одержати пораду фахівця стосовно того, які риби зможуть жити в таких умовах, які рослини ростимуть. На жаль, зазвичай все робиться інакше: спершу заводять рибок, а вже тоді починають читати. Іноді номер проходить. Але не завжди, і не одна рибка опиниться мертвою у каналізації, перш ніж акваріуміст-початківець зрозуміє, що одного бажання і внутрішнього почуття гармонії для створення світу не досить.
Як дослідити воду с під крану?
Насправді, все зовсім не так важко. Є багато способів встановити параметри води вдома. У зоомагазинах є у продажу різні тести, що дозволять визначити найважливіші показники якості води з вашого водогону.
Але – для акваріума не підходить вода з колодязя або свердловини: вона надто мінералізована. Іноді ця вода навіть для пиття непридатна, про що господарі багато поколінь і не здогадувалися. Деякі риби теж можуть вижити в ній, але не рослини. Доведеться придбати штучні, або декорувати акваріум камінням та корягами.
Багато новачків цікавляться, чи можна фільтрувати воду для акваріума побутовім фільтром. Звичайно, так: це краще, ніж нічого. Але фільтри бувають різні, для різних цілей. Деякі видаляють усі домішки, а деякі – зберігають високий рівень мінералізації, і це необхідно враховувати.
Про фільтри взагалі потрібно розмовляти окремо. У продажу їх так багато, але здебільшого вони видаляють з води тільки великі частки механічного походження, мусор, а от розчинені хімічні домішки пропускають. Навіть ті фільтри, що оздоблені мембранною часткою, і завдяки цьому мають змогу видаляти з води шкідливі солі, зрештою не роблять воду придатною для акваріуму, тай узагалі, не певно, що покращують її якість. Состав води можливо корегувати, але для цього потрібен солідній багаж спеціалізованих знань.
Якщо вода з під крана надто м’яка – цьому можна зарадити. На показник жорсткості мають вплив солі калія і кальція. Підвищити жорсткість води можливо, поклавши в акваріум шматок мармуру чи вапняку, або кільки природніх великих мушель. Зробити жорстку воду м’якішою справа набагато складніша. Потрібно видалити з неї розчинені солі. В такому разі простіше за все доливати в акваріум дистильовану воду,що продається в аптеках. Але чи можливо користуватися купованою водою у такій кількості?
Ні в якому разі замість дистильованої не можна брати дощову або талу воду!
Для очищення води її радять заморозити. Прямо у відрі слід виставити її на мороз та дочекатися, поки вона перетвориться у кригу десь на дві третини. Відомо, що чиста вода замерзає швидше забрудненої. Тому воду, що лишилася в середині, слід злити, а кригу – розтопити і використати для поповнення акваріума. Якщо вода застигне повністю – немає сенсу її розморожувати: ви знову отримаєте ту саму забруднену воду.
Вода з магазину – добре, з річки – погано
Мешканці міст можуть купувати бутильовану воду. Це дорого, але якість тут гарантована. Треба лише бути уважним, щоб не придбати для акваріума якесь Боржомі.
А от набирати воду з річки чи ставочка поряд з домівкою не слід: рівень її жорсткості, напевно, підходить для акваріума, а от в усьому іншому вона просто небезпечна. У природніх водоймах мешкає величезна кількість різних бактерій та інфузорій, які можуть бути небезпечними для акваріумних риб, спричиняти їх інфікування та навіть загибель. Не варто ризикувати, навіть якщо ви знайшли чарівне лісове озерце – у природі імунітет дозволяє рибам жити у воді поряд з мільярдами мікробів, а от акваріумні гібриди такого захисту позбавлені багато поколінь тому. Це – плата за красу.
Вода як середовище
Як приємно гуляти лісом! Або парком після дощу. Виглянути з вікна у спекотну літню ніч та набрати повні легені свіжого повітря! Людина – мешканець повітряного середовища. І тому нам здається, що рибкам також буде приємно поплавати у свіжій воді. Але ні, це – помилка. Рибкам абсолютно чиста вода непотрібна, вона не є комфортною для них. Тому перш ніж пускати рибок у акваріум, потрібно дати йому вистоятися: дочекатись, поки у воді сформується мікроатмосфера, з’являться корисні бактерії. Тому не радимо відразу підмінювати в акваріумі більше ніж половину води. Такі зміни можуть бути шкідливими або навіть згубними для риб.
Перш, ніж залити воду в акваріум, треба дати їй відстоятися хоча б два дні. У теплому приміщенні часу на відстоювання потрібно менше.